[Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Lazi
Senior Member
Posty: 445
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

[Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Post autor: Lazi » 19.12.2019, 23:40

Zainspirowany pomysłem użytkownika XenosagaII na dodanie przycisku otwierania garażu, kupiłem co trzeba i dzisiaj sfinalizowałem temat. Zrobiłem przy tej okazji kilka zdjęć dla potomności, gdyby ktoś chciał sobie dodać tą funkcjonalność do swojego samochodu.

Całą zabawę zacząłem od kupienia przycisku. Mi się udało go zdobyć za około 65zł - nie wiem czy to dużo czy mało, ale generalnie cieszyłem się, że go szybko znalazłem, bo nie jest zbyt popularny. Należy go szukać wpisując frazę 3G0927238K. Dodatkowo dokupiłem polski zamiennik pilota do bramy i dobre piwko co by się lepiej pracowało ;)
IMG_20191018_190003.jpg
Jak widać na powyższym zdjęciu zestaw przycisków przyszedł bez wiązki. Wolałem uniknąć lutowania i do podpięcia użyłem konektorów takich jakie są w sprzęcie komputerowym np. na płytach głównych. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie oryginalnej kostki, ale nie znałem kodu. Były cztery piny, dwa do zasilenia podświetlenia oraz dwa do przełącznika. Podświetlenie na tą chwilę sobie podarowałem, gdyż nie chciałem rozbebeszać oryginalnych wiązek.
Demontaż zaczynamy od podważenia ramki w miejscu jak na zdjęciu (wszystkie plastiki ściągałem jedynie przy pomocy palców).
IMG_20191219_131538.jpg
Podnosimy mieszek do góry, a następnie wyciągamy wąski pasek plastiku (na zdjęciu widać gdzie są zatrzaski):
IMG_20191219_131305.jpg
Kolejnym etapem jest odkręcenie czterech wkrętów T20. UWAGA: należy przy tym być ostrożnym i nie dopuścić, żeby wkręt wpadł do komory wybieraka.
IMG_20191219_131212.jpg
Po odkręceniu powinniśmy być w stanie lekko wyciągnąć całą ramkę wraz z przyciskami do góry i ją wysunąć w kierunku tyłu samochodu (nie wypinałem żadnych wiązek). W tym momencie dochodzimy do najgorszej części zadania, czyli wyciągnięcia oryginalnych przycisków-zaślepek. Na poniższych zdjęciach zaznaczyłem cztery zatrzaski (będzie je widać na nowo zakupionych przyciskach), które należy jednocześnie wcisnąć lub wyłamać jeśli zaślepki mają trafić do kosza. Ja z zewnętrznej strony, gdzie dostęp był łatwiejszy wyciąłem je nożykiem do tapet i wtedy musiałem tylko wcisnąć od wewnętrznej strony (drugie zdjęcie).
IMG_20191219_130642.jpg
IMG_20191219_130710.jpg
Wymieniamy zaślepki na nowy zestaw. Przewody przeciągnąłem pod plastikową tapicerką z prawej strony aż pod schowek u pasażera. Wlutowałem je w pilota i ukryłem w zakamarku pod schowkiem - jak bateria padnie to będzie łatwo ją wymienić bez ponownego rozbebeszania samochodu.

GOTOWE! W końcu koniec szukania pilota po kieszeniach :D
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

Jacekpolok
Senior Member
Posty: 621
Rejestracja: 22.12.2017, 21:50

Re: [Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Post autor: Jacekpolok » 20.12.2019, 02:12

Konkretny merytoryczny opis. Thx. Ps. "Coconut" z pierwszegi zdjecia mial swoje zadanie w operacji? ( żart ;)

Jacekpolok
Senior Member
Posty: 621
Rejestracja: 22.12.2017, 21:50

Re: [Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Post autor: Jacekpolok » 20.12.2019, 02:16

Jeszcze jedno- jakies pomysly na adaptacje pozpstalych zaslepek? Nawet najbogatsza wersja wyglada ubogo gdy tyle wolnych przyciskow. Szkoda ze nie ma rolety na szybe, szkoda ze wycofali przycisk kobtroli trakcji itd. Strach niestety dokladac inne przyciski ktore beda podłączone do instalacji samochodu z uwagi na utrate gwarancji.

Lazi
Senior Member
Posty: 445
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: [Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Post autor: Lazi » 20.12.2019, 10:53

Jacekpolok pisze:
20.12.2019, 02:12
Ps. "Coconut" z pierwszego zdjecia mial swoje zadanie w operacji? ( żart) ;)
Tak jak napisałem, jak najbardziej :D

Co do adaptacji pozostałych zaślepek to nie jest to prosta sprawa. Nie jestem pewien, ale wygląda mi na to, że mają tylko kilka gotowych zestawów funkcji i nie można dowolnie sobie wkładać przycisków, bo płytki drukowane mają wyprowadzone obwody tylko tam gdzie fabrycznie mamy działające przyciski (będzie chyba na przykład problem z jednoczesnym posiadaniem funkcji rolety i grzania kierownicy). Reszta natomiast to są właśnie zaślepki przymocowane na stałe. Jest jednak światełko w tunelu i dla upartych rozwiązanie, ale to już większa rzeźba: https://forums.vwvortex.com/showthread. ... itch-Panel
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

Awatar użytkownika
Jerzy
Senior Member
Posty: 337
Rejestracja: 14.08.2018, 21:35
Lokalizacja: Pomorskie

Re: [Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Post autor: Jerzy » 20.12.2019, 11:29

Tu macie coś takiego
1.
https://allegro.pl/oferta/pilot-do-bram ... 7396353201
https://www.youtube.com/watch?v=P53V98-wn3k
Albo coś takiego
2.
https://allegro.pl/oferta/pilot-do-zabu ... gJJnvD_BwE
Albo coś takiego
3.
https://allegro.pl/oferta/pilot-samocho ... gJtC_D_BwE
Rozwiązań a rozwiązań. Tylko własna inicjatywa. I koledzy nie chwalić się gdzie ten ukryty włącznik. Różni ludzie przeglądają fora.
Ja wybrałem zestaw 2 do obsługi aż 4 urządzeń.
1 wzbudzenie -ch.1
2 wzbudzenia ch.2
3 ----------- - ch.3
4 ----------- - ch.4
Arteon Elegance 2.0 TSI 190 ps

Lazi
Senior Member
Posty: 445
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: [Tutorial] Montaż przycisku otwierania bramy garażowej

Post autor: Lazi » 20.12.2019, 22:38

Jerzy pisze:
20.12.2019, 11:29
I koledzy nie chwalić się gdzie ten ukryty włącznik. Różni ludzie przeglądają fora.
Słuszna uwaga. W moim przypadku większa szkoda będzie z wybitej szyby niż z tego co znajdzie w garażu :D
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)


ODPOWIEDZ