Air Care - o co chodzi?

alcalu
Member
Posty: 241
Rejestracja: 18.06.2018, 19:34

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: alcalu » 26.01.2020, 11:17

pmarek pisze:
20.01.2020, 23:08
Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego Air Care trzeba za każdym razem włączać? Zakładam, że nikt z Was tego nie robi. Więc co to za system który jest, ale którego nikt nie używa?

Zakładam, że jest jakiś powód takiego zachowania systemu. Ale nie rozumiem jaki :)

Ten mechanizm ma jakiś dodatkowy filtr, który ma bardzo niewielką żywotność, czy może wpływa na spalanie?

Czytając opis systemu wydawałoby się, że nie powinno być żadnej potrzeby jego dezaktywacji. Ale jednak wybrano, że domyślnie jest wyłączony. Ktoś ma pomysł, dlaczego?
U mnie "aktywuje sie" czesto - mam jednorazowo ustawione, ze jest wlaczone (automatycznie), a stan dzialania widac w menu -> klimatyzacja i wtedy widok srodka jest podswietlany na niebiesko. Nie wymaga to zadnego kodowania.

lkocurek
Member
Posty: 149
Rejestracja: 08.10.2018, 12:55
Lokalizacja: slask

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: lkocurek » 29.01.2020, 00:34

Jak automatycznie? Nie ma takiego ustawienia
Aircare za każdym razem musisz załączyć w menu klimatyzacji
Nie załączysz także gdy masz otwarty dach lub szybę/szyby
VW Arteon 2.0 BiTDI R 4MOTION

ToMili
Member
Posty: 184
Rejestracja: 02.11.2018, 21:24

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: ToMili » 29.01.2020, 08:05

Są dwa rodzaje filtra kabinowego zwykły i hepa.
R-Line 2.0 TDI 400Nm 190 KM DSG7 - Kurkuma - Stage1 - 480Nm 231KM

alcalu
Member
Posty: 241
Rejestracja: 18.06.2018, 19:34

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: alcalu » 29.01.2020, 10:41

lkocurek pisze:
29.01.2020, 00:34
Jak automatycznie? Nie ma takiego ustawienia
Aircare za każdym razem musisz załączyć w menu klimatyzacji
Nie załączysz także gdy masz otwarty dach lub szybę/szyby
To by nie miało dużego sensu, ale sprawdziłem dokładniej i jest tak:
- żółty pasek obok napisu w menu się pojawia dopiero po wejściu i wyjściu z AirCare u mnie
- jak się wejdzie w AirCare, to tam jest zawsze zaznaczone że opcja jest aktywna

Więc jednak sposób jak to zaprojektowali nijak nie mówi kiedy to jest włączone

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: Osfald » 29.01.2020, 12:19

Coś mi się wydaje, że mylicie 2 funkcje tego systemu:
1. Włączanie obiegu wewnętrznego powietrza - realizowane automatycznie
2. Usuwanie pyłów z kabiny - włączane ręcznie

To usuwanie pyłów (oczyszczanie powietrza w kabinie) może być realizowane tylko ręcznie przy zamkniętych pokrywach/oknach. Sprawdzę to jeszcze bo także piszę z pamięci...

PS
Ten opis wiele tłumaczy:
Volkswagen has developed a special automatic climate control system—“Air Care Climatronic”—which keeps pollen, fungal spores and particulates out from entering the car.

The air purification system is available for all current Golf, Touran, Tiguan, Passat models as well as the new Polo and Arteon. It uses an air quality sensor with an active biogenic filter that is more effective than conventional pollen filters. The active biogenic filter also prevents fungal spores and minute allergens from entering the car.

When the Air Care function is activated on the air conditioning menu, the incoming fresh air and the proportion of recirculated air inside the passenger compartment are mixed and cleaned so that the quality of the air in the car remains stable at a constant high level and usage of the filter is optimized.

In addition, an air quality sensor registers excessive levels of certain pollutants in the outdoor air and switches to recirculation mode if necessary, preventing the vehicle’s own exhaust gas or the smell of the washer fluid from entering the car.

The air conditioning regulation has three different settings (“Gentle”, “Medium”, “Strong”) to suit individual preferences. The “Gentle” setting, for instance, was conceived for families with young children.

The climate inside the Volkswagen is also fine-tuned by sun and humidity sensors, the latter of which ensure healthy humidity levels and helps prevent the windows from misting up.

Air Care Climatronic is available in the new Polo and in all Golf models with two-zone air conditioning (for the driver and front-seat passenger). The Touran, Tiguan, Passat and Arteon are available with a three-zone system (with additional individual control for the rear passenger compartment).
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Salvatore
Senior Member
Posty: 472
Rejestracja: 05.11.2017, 01:08

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: Salvatore » 29.01.2020, 13:09

Czyli tak jak pisałem - ogranicza napływ powietrza z zewnątrz. Dodatkowo najwyraźniej ma jakiś czujnik (zapewne czujnik PM 2.5, taki jak w tych "lepszych" oczyszczaczach powietrza, które btw. żadnej magii też nie robią) i wg niego czasem ogranicza bardziej, a czasem mniej.

"or the smell of the washer fluid from entering the car" - do tego żadnych czujników nie trzeba, moja Octavia 2008 już to robiła. Po prostu włącza się obieg zamknięty jak psikasz szybę i tyle :D

"The climate inside the Volkswagen is also fine-tuned by sun and humidity sensors, the latter of which ensure healthy humidity levels and helps prevent the windows from misting up." - to też Climatronic robi "od zawsze".

Ot dodatkowa, niezbyt skomplikowana funkcjonalność Climatronica.

Taka dygresja, mój oczyszczacz powietrza też ma specjalny tryb anty-alergenowy - tylko ciekawe jak on miałby działać, skoro oczyszczacz ma wyłącznie czujnik PM 2.5, co jest wyraźnie napisane w instrukcji :D Ten tryb po prostu agresywniej reaguje na zwiększenie wartości PM 2.5 i tyle - i zapewne tym się także róźnią tryby tego Air Care.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: Osfald » 29.01.2020, 13:24

Tak, zapewne chodzi o bardzo proste algorytmy i detekcje cząstek (ich wielkości) i związków chemicznych (na rynku jest od groma czujników wyspecjalizowanych w detekcji odpowiednich gazów). Choć nie wiem co wsadził tak na prawdę do swojego systemu VW.

Natomiast jeden akapit nieco wyjaśnia sprawę filtrów. Jest jeden, prawdopodobnie HEPA z węglem aktywnym. Kiedy włączysz aircare to powietrze kabiny i powietrze z zewnątrz są razem mieszane i kierowane na ten filtr. Tak oczyszcza się dodatkowo samą kabinę.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

lkocurek
Member
Posty: 149
Rejestracja: 08.10.2018, 12:55
Lokalizacja: slask

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: lkocurek » 29.01.2020, 23:51

To ja napisze pewna sprawę u mnie w Arteonie
Przykry zapach z nawiewów ,
Pojawiło się poprzegladzie na 30ttys., pojawia się niezawsze, najcześciej gdy jest wilgotne powietrze, lub po myjce
Klima czyszczona w vw / dwukrotnie powtarzane po reklamacjach /, obecnie panowie nie stwierdzają przykrych zapachów / może dlatego ze pojawia się to nie zawsze / a niestety na tlenie da się tel nagrać
Żona gada ze auto za ponad 200kola a nawet w starym polonezie tak nie śmierdzi.
Funkcja "Or smell of washer fluid" , no jakoś u mnie zawsze czuje jak psikam
To chyba mam coś zepsute
VW Arteon 2.0 BiTDI R 4MOTION

Elvis_P
Junior Member
Posty: 27
Rejestracja: 18.06.2018, 22:45

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: Elvis_P » 02.02.2020, 00:12

lkocurek pisze:
29.01.2020, 23:51
To ja napisze pewna sprawę u mnie w Arteonie
Przykry zapach z nawiewów ,
Pojawiło się poprzegladzie na 30ttys., pojawia się niezawsze, najcześciej gdy jest wilgotne powietrze, lub po myjce
Klima czyszczona w vw / dwukrotnie powtarzane po reklamacjach /, obecnie panowie nie stwierdzają przykrych zapachów / może dlatego ze pojawia się to nie zawsze / a niestety na tlenie da się tel nagrać
Żona gada ze auto za ponad 200kola a nawet w starym polonezie tak nie śmierdzi.
Funkcja "Or smell of washer fluid" , no jakoś u mnie zawsze czuje jak psikam
To chyba mam coś zepsute
Ja mam tak samo. Klima oczywiście czyszczona i dezynfekowana w serwisie. Są takie monety ze po odpaleniu auta zapach jest jak z 10 letniej zagrzybiałej klimy. Już mnie to zaczyna denerwować pomału

Art e on
Posting Freak
Posty: 843
Rejestracja: 01.03.2019, 17:14

Re: Air Care - o co chodzi?

Post autor: Art e on » 02.02.2020, 00:25

Mam to samo i do tego zamyka obieg przy spryskiwaczach kiedy mu sie zachce. Kolejny bubel...
eRlinia 2.0 teesi + 20" 😈

ODPOWIEDZ