Odbiór samochodu

alcalu
Member
Posty: 244
Rejestracja: 18.06.2018, 19:34

Re: Odbiór samochodu

Post autor: alcalu » 19.08.2020, 11:31

Sami znajomi znajomych i morskie opowieści w tych historiach o lakiernictwie przez ASO.

vagart
Member
Posty: 190
Rejestracja: 26.07.2020, 13:33

Re: Odbiór samochodu

Post autor: vagart » 19.08.2020, 12:10

wmr pisze:
19.08.2020, 09:47
@Osfald ... święte słowa , a do czego zdolni są dealerzy .. nie tak dawno jeden właśnie taki zachwycony zakupem pojechał do znajomego pochwalić się i wyszła mała konsternacja, znajomy od razu zauważył , że delikatnie mówiąc cały bok " się nie zgadza" ( auto przeorane , źle spasowane elementy , malowane itd. ) właściciel udał się do sprzedawcy , ten pokazał mu środkowy palec i się sądzą .... jedna z tysiąca opowieści

ale możecie dalej wierzyć w perfekcyjny świat , osobiście przy obiorze każde auto mierze ... ale też można iść w ścieżkę podniety i zachwytu czerwonej wstążki na aucie ... ha ha ha
W swoim poprzednim poście miałem raczej na myśli, że drobne usterki, które nie uniemożliwiają jazdy wpisuje się do protokołu odbioru i gwarant może je usunąć później i nie dyskwalifikują one odbioru samochodu (o ile zgodzi się je usunąć ;)).

Takie rzeczy jak 'cały bok się nie zgadza' raczej nie podchodzi pod drobne ryski, o których wcześniej pisano, ale rozumiem co masz tutaj na myśli i coś takiego raczej można wychwycić gołym okiem, jak sam wspominasz o swoim znajomym i takie sprawy podciągam pod to, co pisałem wyżej - zgodzą się usunąć usterkę to mogę odebrać, jeśli nie to proszę sobie toto zabierać.

Rozumiem waszą przezorność i dziękuję za wszystkie wskazówki - będę mieć z czego budować swoją checklistę. :) Wiadomo, że za takie pieniądze jest o co walczyć, ale warto mimo wszystko zostawić sobie trochę przestrzeni na to, żeby też nowym autem się pocieszyć. :D

Awatar użytkownika
ADAMHAM
Junior Member
Posty: 23
Rejestracja: 15.10.2019, 13:49

Re: Odbiór samochodu

Post autor: ADAMHAM » 19.08.2020, 12:22

Jako, że ja niedawno odbierałem auto, to stworzyłem sobie taką listę do sprawdzenia.
Auto sprawdzałem prawie 1,5h w salonie przed podpisaniem dokumentów i odbiorem. Sprawdzałem je z drugą osobą aby nic nie przeoczyć.
Checklista, może komuś się przyda.

1 Lakier (mm) - standard producenta?
2 Chromy
3 Czarne chromy
4 Pasowanie drzwi
5 Szczeliny drzwi
6 Użyć latarki telefonu do spr. lakieru
7 Pasowanie maski
8 Szczeliny takie same?
9 Progi
10 Ranty drzwi
11 Korek wlewu paliwa
12 Szyba z ogrzewaniem przód?
13 Szyba ogrzewanie tył
14 Uszczelki
15 Oznaczenie modelu
16 Lusterka
17 Progi
18 Składanie siedzeń
19 Składanie lusterek
20 Lusterko wewnętrzne
21 Wycieraczki, + jakie?
22 Przyciski
23 Nadmuchy
24 Schowek pod łokciem
25 Drążek zmiany biegów
26 Łopatki zmiany biegów
27 Ładowanie bezprzewodowe
28 Znaczek VW
29 Otwieranie maski
30 Regulacja foteli
31 2 kluczyki działają
32 Klimatyzacja
33 Podgrzewanie foteli przód
34 Podgrzewanie foteli tył
35 Gdzie USB z muzyką
36 Dach
37 Felgi
38 Koła
39 Opony
40 Kierownica
41 Podsufitka
42 Schowek
43 Gniazda usb
44 Gniazdo 230v
45 Bagażnik
46 Koło zapasowe/ felga
47 Skóra
48 Alcantara
49 Boczki drzwi
50 Infotaiment
51 Piano black
52 Zagłówki
53 Ekrany
54 Silnik
55 Odpalić auto - błędy?
56 Bad pixele na ekranie
57 Kluczyki
58 Dynaudio
59 Android auto
60 Przełączniki dzialaja?
61 Kierunki
62 spryskiwacze
63 światła działają?
64 SOS
65 Kamery 360
66 Pasy
67 Zagłówki
68 Tylna kanapa
69 Tłumiki
70 Kamizelka
71 Trójkąt
72 Apteczka
73 Zestaw naprawczy
74 Nasadka do śrub do kół
75 Akumulator
76 Podnośnik
77 Korbka do podnośnika
78 Spray do naprawy
79 Kompresorek
80 Klin pod koło x2?
81 Śruba holownicza
82 Śrubokręt
83 Gaśnica
84 Instrukcja obsługi
85 Dywaniki Welur w standardzie
86 Dekielki na koła z logo VW
87 Nakładki na śruby kół
88 Benzyna? 190KM?
89 Zgodnie z zamówieniem?
90 VIN
91 Moc silnika w dowodzie
92 Przebieg

wmr
Junior Member
Posty: 44
Rejestracja: 28.06.2020, 06:35

Re: Odbiór samochodu

Post autor: wmr » 19.08.2020, 14:30

alcalu pisze:
19.08.2020, 11:31
Sami znajomi znajomych i morskie opowieści w tych historiach o lakiernictwie przez ASO.
i pewnie tarcze też wyłącznie znajomi znajomych w morskich opowieściach wymieniają w kółko w ASO :D :D :D

..oczekiwałeś VIN-u i nazwiska ? :sick: :s

vagart
Member
Posty: 190
Rejestracja: 26.07.2020, 13:33

Re: Odbiór samochodu

Post autor: vagart » 19.08.2020, 17:30

Mam i swoją checklistę :) Raz jeszcze dzięki za wszystkie podpowiedzi! Oprócz tego co niżej, mam wylistowane szczegóły wyposażenia standardowego i dodatkowego, żeby zweryfikować czy wszystko jest na miejscu.

Rysy, wszędzie rysy...
- progi
- ranty drzwi
- wlew paliwa
- przyciemnienie szyby w „kropki”
- lusterka, reflektory
- boczki drzwi
- piano black
- ekrany
- szyby

Lakier
- czy nie ma odprysków i czy nie jest porysowany? Użyć latarki w telefonie
- wnęki, bagażnik,maska, śruby - sprawdzić pod względem defektów lakierniczych

Spasowanie
- skóra na podłokietnikach
- szwy w fotelach
- listwy chromowane
- domyk drzwi
- szczeliny między elementami (maska, drzwi, bagażnik, dach)
- uszczelki

Inne wyposażenie
- instrukcja
- czy działają wszystkie przyciski, nawiewy, światła?
- schowki
- składanie i regulacja foteli i zagłówków
- składanie lusterek
- działanie wycieraczek i spryskiwaczy
- czy oba kluczyki działają?
- opcje komputera pokładowego
- bad pixele na ekranach
- czy są błędy po uruchomieniu silnika
- zajrzeć do silnika, sprawdzić poziom wszystkich płynów, oznaczenie silnika, itp.
- przycisk SOS
- kamizelka
- trójkąt
- apteczka
- gaśnica
- nasadka do śrub kół (też tych antykradzieżowych)
- korbka do podnośnika
- pasy
- śruba holownicza i gdzie się ją mocuje?
- porównać VIN w aucie z dowodem rejestracyjnym
- moc silnika w dowodzie rejestracyjnym
- sprawdzić przebieg w komputerze

W protokole wpisać czego nie sprawdzono, żeby mieć możliwość ewentualnej późniejszej reklamacji.


-----------------

Wracając jeszcze do pierwotnego pytania, ktoś brał dostawę samochodu pod dom? Jakieś różnice w porównaniu z odbiorem w salonie?

alcalu
Member
Posty: 244
Rejestracja: 18.06.2018, 19:34

Re: Odbiór samochodu

Post autor: alcalu » 19.08.2020, 19:03

proponuję rozszerzenia do check listy :

- pomiar mocy - czy na pewno ma 190KM? Co jeśli więcej (gift), a co jeśli mniej?
- test łosia
- test buczących hamulców z 200km/h dwa razy pod rząd
- test ambiente (czy 3 kolory i dodatkowo koniecznie na zgodność z paletą RGB)
- masaż foteli
- pomiar hałasu reflektorów LED podczas uruchamiania
-

Koniecznie trzeba też sprawdzić czy brzęczą przewody paliwowe w zakresie obrotów ~2800 oraz czy świszczą szyby
Ostatnio zmieniony 19.08.2020, 21:56 przez alcalu, łącznie zmieniany 1 raz.

Art e on
Posting Freak
Posty: 843
Rejestracja: 01.03.2019, 17:14

Re: Odbiór samochodu

Post autor: Art e on » 19.08.2020, 19:20

alcalu pisze:
19.08.2020, 19:03
proponuję rozszerzenia do check listy :

- pomiar mocy - czy na pewno ma 190KM? Co jeśli więcej (gift), a co jeśli mniej?
- test łosia
- test buczących hamulców z 200km/h dwa razy pod rząd
- test ambiente (czy 3 kolory i dodatkowo koniecznie na zgodność z paletą RGB)
- masaż foteli
- pomiar hałasu reflektorów LED podczas uruchamiania
-

Koniecznie trzeba też sprawdzić czy brzęczą przewody hamulcowe w zakresie obrotów ~2800 oraz czy świszczą szyby
You make my day 😂🤣😂😂🤣🤣😂🤣🤣😂🤣🤣😂🤣
eRlinia 2.0 teesi + 20" 😈

Noetra
Senior Member
Posty: 298
Rejestracja: 09.10.2018, 10:00

Re: Odbiór samochodu

Post autor: Noetra » 19.08.2020, 19:40

vagart pisze:
18.08.2020, 10:45
Samochód przywiozą mi pod dom, wiec jeśli będą mieć problem żeby te parę litrów dolać,
Arteon podaje zasięg więc wystarczy, że odpalisz auto i będziesz wiedział czy dojedziesz do najbliższej stacji na posiadanym paliwie czy nie.

W sumie to bardzo ciekawy wątek ale raczej z psychologicznego punktu widzenia. Z twojej strony padło pytanie na co zwrócić uwagę przy odbiorze auta i to pytanie natychmiast wywołało do tablicy kliku grupowych freaków oględzin samochodu w salonie. Od razu padły podpowiedzi o zarezerwowaniu sali dla siebie i żony (oczywiście bez obecności pracownika salonu!) na drobiazgowe oględziny lakieru i badanie punkt po punkcie miernikiem. I co mamy w rezultacie ? Znalezioną jedną mikroryskę na lakierze i zarysowanie plastiku. No i jestem pewien, że już te dwa drobiazgi w jego mniemaniu uzasadniały poniesiony wysiłek. A taką ryskę sam w 10s wypastowałby sobie w garażu. A co do rys na plastiku ? No nie takie będzie miał od swoich butów po paru dniach jazdy.
Drugi kolega popędził z miernikiem lakieru ale nic nie znalazł.
Trzeci przyszedł z check listą na prawie 100 pozycji (i z drugą osobą aby nic nie przeoczyć! czyli razem prawie 200 pozycji do sprawdzenia:) i też nic nie znalazł.

Tu dochodzimy do sedna. Większość osób podchodzi do tematu odbioru auta zdroworosądkowo. Kupuję auto NOWE. Nowe auto z salonu. Nie samochód używany od pana Henia tylko nówkę z fabryki więc prawdopodobieństwo, że wdepnę na minę jest żadne. OK trzeba obejść auto dookoła raz czy dwa razy. Popatrzeć. Dla zasady oraz by nie pominąć jakiegoś ew. poważnego uszkodzenia czy wgniecenia parkingowego. I to wszystko. Podobnie oględzin dokonuje pracownik gdy przyjmuje auto do serwisu na przegląd czy naprawę. Nie potrzebna ci żadna check lista bo wszelkie ew. usterki zawsze możesz zgłosić później na gwarancji (poza ewidentnymi uszkodzeniami zewnętrznymi). Część osób chyba w ogóle tego nie rozumie, że kupuje auto nowe NA GWARANCJI. ew. usterki z tej super check listy może sobie zgłosić na gwarancji (ale nie. Lepiej stracić 1,5h i nerwy w salonie na sprawdzanie). Inna sprawa, że ja odbierałem 5 samochodów z salonów (dla siebie prywatnie) i NIGDY żaden nie miał jakichkolwiek usterek które wyszłyby po krótkim czasie.

Z pozostałych osób, powiedzmy połowa ma totalnie wywalone i wsiada i jedzie. No i pozostaje reszta Scherlocków którzy o nie nie! nie dadzą się wydymać wrednemu salonowi. Tyle hajsiku poszło więc nie wcisną mi auta nawet z jedną milimetrową ryską. Znam swoje prawa. No i urządzają ten swój cyrk i jak zwykle gówno znajdują. Swoje wysiłki tłumaczą przeważnie opowieściami jak to znajomy ich znajomego odebrał nowe auto które spadło z lawety w transporcie i było całe malowane, albo znajomemu ich szwagra odebrane auto zgasło z braku benzyny w progu salonu itd.

Tak naprawę wcale nie napędzają ich własne doświadczenia ale raczej internetowe legendy oraz ich własny lęk.

A moja rada jest taka: jeśli nie jesteś zesrany ze strachu, że odbierasz auto z salonu, to obejdź auto dwa razy w poszukiwaniu ew. poważnych uszkodzeń lakieru czy wgnieceń, uściśnij rękę panu co dobrze ci doradził przy kupnie a potem wsiadaj i śmigaj przed siebie ze swoją panią !

vagart
Member
Posty: 190
Rejestracja: 26.07.2020, 13:33

Re: Odbiór samochodu

Post autor: vagart » 19.08.2020, 21:16

@Noetra dotychczas miałem okazję odbierać tylko mieszkanie i trafiłem na fajnego dewelopera, który bez problemu wszystkie usterki mi przyjął i naprawił, a że nie miałem okazji jeszcze odbierać samochodu z salonu to byłem ciekaw na ile te wszystkie legendy o dealerach, co to "oszukujo" są prawdziwe i z różnych wypowiedzi wynika, że różnie to bywa.

Checklisty to chyba nic takiego złego, bo pomagają się trochę ogarnąć w emocjach i sprawdzić czy na pewno wszystko gra ze stanem zamówienia, żeby później sobie ani sprzedającemu nie szarpać nerwów o rzeczy które mogły zająć przysłowiowe "5min" podczas odbioru, a nie zgłoszone do protokołu mogą później sprawiać wrażenie naciągactwa.

Nie chodzi tutaj zawsze o nastawienie "frajer chciał mnie wydymać na grubą kasę", ale zwyczajnie wypadki chodzą po ludziach i nie wszystko zawsze idzie idealnie. Hamowni nie mam zamiaru rozstawiać żeby sprawdzić czy na pewno jest 190KM :rofl:, ale takie sprawy jak zarysowania, czy kompletność wyposażenia i stan techniczny pojazdu i zgodność w dowodzie rejestracyjnym nie są chyba jakoś szczególnie upierdliwymi sprawami i jeżeli wszystko będzie jak trzeba, to wsiadając już do nowego auta będę już miał spokojną głowę i mógł spokojnie planować już tylko kolejne trasy. :smile:

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, czasem komuś zdarzy się gorszy dzień i o czymś w procedurze przygotowania samochodu zapomni albo przez nieuwagę gdzieś auto draśnie przy myciu i nie zgłosi tego przed wydaniem auta bo sam nie zauważy, albo "żeby kierownik się nie czepiał", albo to jego pierwszy tydzień w pracy. Ja to wszystko rozumiem i nikogo do sądu pozywać za to nie będę. :wink: Jeśli coś się znajdzie drastycznego, to do protokołu z zastrzeżeniem, że do poprawki, a czego sprawdzić nie da rady (zachowanie samochodu podczas jazdy) zawsze można zgłosić później.

Dzięki też za radę, żeby trochę poluzować gacie. :) Doceniam, bo przeważnie pisze się nagtywne opinie i przestrogi. Jeśli wszystko jest OK, to nikomu się nie chce silić na szukanie specjalnego forum, żeby napisać jak to wszystko pięknie wyglądało, bo od tego są blogi, fejsbuki itp, a na takim forum raczej mało kogo będzie to interesować. Ale mnie akurat interesowało, bo czytając tylko, jak to wszystko może pójść nie tak, miałbym już pewnie pełne gacie i arsenał specjalistów do sprawdzania co może być nie tak. 😛 A tak wystarczy mi moja checklista i odliczanie do odbioru. :D

Awatar użytkownika
johnyPL
Senior Member
Posty: 374
Rejestracja: 24.07.2019, 14:18
Lokalizacja: Katowice

Re: Odbiór samochodu

Post autor: johnyPL » 19.08.2020, 22:35

Ja wyjechałem dosłownie tak, odebrałem klucz, przekazałem wino, podziękowałem za ekspresową produkcję i odjechałem w mgnieniu oka
Załączniki
BD653BB3-9BFF-4A6E-89A0-2AA8B67997D1.jpeg
A45545D0-7B4A-4BD9-848E-EC1C0A5F2C21.jpeg
33986D56-F8A0-4A34-979C-761F9574B896.jpeg
A27EA32D-0D4C-442D-AADC-D13CE50F3C2E.jpeg
EC37E968-B221-4988-ADB5-5BB1E41D519E.jpeg
johnyPL

Arteon R-Line TSI 190KM JB4 241/385

ODPOWIEDZ