Pytania przedzakupowe

Yan
Member
Posty: 112
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Pytania przedzakupowe

Post autor: Yan » 02.09.2020, 10:57

Cześc. Zbliżam się dużymi krokami do kupna arteona, jestem po kilku jazdach testowych i zwracam się z kilkoma pytaniami. Nigdy nie miałem żadnego VW, więc może część z nich dotyczy całej marki lub koncernu a nie samego arteona.

1. Czy pełnowymiarowe koło zapasowe 20' w bagażniku zmniejsza jego pojemność w stosunku do bagażnika z kołem dojazdowym?
2. Co to są światła na złą pogodę i czym się różnią od świateł przeciwmgielnych przednich (oprócz innego symbolu na przycisku)
3. Czy AID informuje w jakiś sposób o stanie świateł, np. że włączone są mijania? Albo własnie te na złą pogodę? Jeśli zaczyna padać deszcz to po czym poznam, że samochód włączył już mijania? Pierwszy raz spotkałem się z samochodem, który nie wyświetlał kontrolki świateł na desce.
4. Aby wjechać do garażu muszę 90 stopni skręcając wjeżdżać na wzniesienie w wąską bramę bardzo powoli, 1-2km/h. Skrzynia pełzając napędza do około 5km/h - jak działa przyhamowywanie pełzającej skrzyni dsg? Automat wrzuca na luz i co chwile załącza, czy jedzie na półsprzęgle?

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 571
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: Osfald » 02.09.2020, 11:36

1. Nie
2. W Arteonie nie ma wyodrębnionych przednich lamp przeciwmgłowych. Wciskając ten klawisz przednie główne lampy po prostu inaczej kształtują wiązkę.
3. Po włączeniu świateł mijania/postojowych włącza się nocne podświetlenie kabiny. Nie da się tego nie zauważyć. AID zmienia kolorystykę. Sygnalizowane na wyświetlaczu są światła długie/drogowe.
4. Jedzie na półsprzęgle. Do takich manewrów najlepiej wyłączaj AUTO HOLD.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Awatar użytkownika
olek1305
Senior Member
Posty: 342
Rejestracja: 26.10.2018, 12:59

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: olek1305 » 02.09.2020, 12:50

ad.1 Nie wiem jak w obecnej wersji 2020 ale w wersji 2019 ktoś pisał, że pełnowymiarowe vs dojazdówka podnosi trochę podłogę.
Arteon R-line 2.0 TDI 190 KM

pixeldepth
Member
Posty: 86
Rejestracja: 25.01.2018, 17:57

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: pixeldepth » 02.09.2020, 13:10

ad.1 Tak pełnowymiarowe koło podnosi podłogę bagażnika o około 5cm

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 571
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: Osfald » 02.09.2020, 13:13

Aż pójdę zmierzyć. Mamy w firmie oba przypadki... na oko wydaje się to samo.

EDIT
Faktycznie. W wersji z pełnowymiarowym kołem podłoga jest wyżej o jakieś pojedyncze centymetry. Ale utrata pojemności jest niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Ja nie zauważyłem :D O ile spada ta objętość? O 0,05m3?
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

pixeldepth
Member
Posty: 86
Rejestracja: 25.01.2018, 17:57

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: pixeldepth » 02.09.2020, 15:01

Tak, zmiana to będzie około 0,05m3 czyli 50 litrów. Nie jest to duży ubytek, ale ostatnio te 5 cm by mnie uratowało, aby postawić pionowo walizki lotnicze. Poza tym przypadkiem miejsca nie zabrakło nigdy.

mariusz123a
Member
Posty: 226
Rejestracja: 27.09.2019, 21:28

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: mariusz123a » 02.09.2020, 15:20

Ad.1 z pełnowymiarowym podłoga jest podniesiona o około 7 cm
Ad. 2 światła na zla pogodę to nic innego jak przeciwmgłowe, czyli wiazka światła skierowana na boki auta. Dodatkowo tez pelnia rolę doświetlania zakrętów.
Ad. 3 jak robi się ciemno i załączają się światła to poznasz to po zmianie koloru na AID i radiu, natomiast w dzień podczas deszczu AID nie podpowie na jakich jedzie światłach. W takim przypadku musisz spojrzeć na wlacznik świateł i tam na zielono beda wtedy podświetlone symbole świateł pozycyjnych i mijania. Jak jedzie na dziennych to podświetlone jest tylko AUTO. Swiatla na zla pogodę nie włączają się automatycznie, robi to się z przycisku ręcznie.
Ad. 4 skrzynia rozlacza bieg tylko w trybie ECO, na D lub S bieg jest zapięty caly czas i wtedy przytrzymując nogę na hamulcu możesz jechać 1-2 km/h. Tylko AUTO HOLD'a trzeba wylaczyc

Noetra
Senior Member
Posty: 298
Rejestracja: 09.10.2018, 10:00

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: Noetra » 03.09.2020, 12:51

Osfald pisze:
02.09.2020, 13:13
Aż pójdę zmierzyć. Mamy w firmie oba przypadki... na oko wydaje się to samo.

EDIT
Faktycznie. W wersji z pełnowymiarowym kołem podłoga jest wyżej o jakieś pojedyncze centymetry. Ale utrata pojemności jest niezauważalna w codziennym użytkowaniu. Ja nie zauważyłem :D O ile spada ta objętość? O 0,05m3?
Hej ale jakie znaczenie ma tu twoja opinia czy utrata pojemności jest zauważalna czy nie ? To nie na temat. Ktoś tu chyba zadał konkretne pytanie i wypadało się odezwać tylko wtedy gdy się zna odpowiedź. To nie miejsce na wypowiedzi w stylu "a bo mi się na oko wydawało.......a w ogóle jakie to ma znaczenie?". No być może dla pytającego ma jakieś znaczenie. Przecież nikt nie miałby do kolegi pretensji, że nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Yan
Member
Posty: 112
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: Yan » 08.09.2020, 15:08

Dzięki za odpowiedzi.

Teraz miałęm arteona na weekend od dealera i faktycznie światła działają tak jak piszecie. Dziwne to dla mnie, że kontrolki świateł są przy przełaczniku a nie na zegarach. I mały brak konsekwencji - pozycje auto, pozycyjne, mijania podświetlają symbol przycisku natomiast w światłach na złą pogodę symbol się nie podświetla tlyko pionowa kreska obok - akurat po VW spodziewałem się konwekwencji w działaniu. No ale umówmy się - nie jest do istotna wada.

Z gorszych rzeczy to egzemplarz testowy cierpiał też na świsty przy lusterku psażera, o których już na forum czytałem. Reznonowało też coś po stronie kierowcy w drzwiach lub w któym śłupku, też na forum widziałem już posty o tym, wiec problem istnieje nadal.

Kolejne pytania ktróre nasuneły mi się po 2 dobach z autem:
1. System bezkluczykowy - czy da się ustawić tak, aby odchodząc od samochodu majc kluczyk w kieszeni zamki się automatycznie zaryglowały? Czy musze zawsze z pilota?
2. Co to jest przycisk REST na panelu klimatyzacji - wciskałem to i żadnej rekacji.
3. Co to jest AirCare - czy warto to moeć cały czas właczone?

mariusz123a
Member
Posty: 226
Rejestracja: 27.09.2019, 21:28

Re: Pytania przedzakupowe

Post autor: mariusz123a » 08.09.2020, 16:19

1. Tak, tylko jak coś chcesz wyciągnąć z tylnych siedzen to znowu otwierasz i zamykasz, wole standard.
2. Jak zgasisz auto to możesz wcisnąć i wlaczy się climatronic.
W lato bez sensu, w zimę fajne. Zostawiasz żonę w aucie, gasisz i klikasz REST, zeby Ci nie zmarzła. 10 minut nawet potrafi lecieć ciepłe powietrze.
3. Podobno filtruje wnętrze z pyłków.

ODPOWIEDZ