Pytania pozakupowe

awprawo
Member
Posty: 126
Rejestracja: 22.07.2022, 13:02

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: awprawo » 16.12.2022, 18:35

Tak, na "luz" skrzynia sama przełącza, nie ma oczywiście mowy o wrzucaniu "N" ;)

Dziś znowu, zdarzało się że odpuszczałem gaz na Eco i nie wrzucała "luzu"
R-Line 2.0 TSI 190

marcel232
Member
Posty: 144
Rejestracja: 17.11.2018, 16:48

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: marcel232 » 16.12.2022, 19:37

olek1305 pisze:
16.12.2022, 17:53
Tu raczej chodziło koledze o tryb żeglowania w ECO czyli automatyczną jazdę na luzie a nie przerzucanie dźwigni na N. Druga sprawa jak na dłuższą jazdę w trybie ECO zareaguje skrzynia.
Raczej nic sie nie stanie. Moja znajoma ma od nowosci Passata B7 2.0Tdi 170km. Nalatane 120k km. Kiedys tam rozmawialismy o Arteonie i stwierdzila, ze w jej pasku denerwuje ja to, ze skrzynia ciagle wrzuca na ‚luz’ po puszczeniu gazu. Okazalo sie, ze od nowosci miala wlaczony tryb zeglowania. Jest to jej pierwszy automat i po prostu wiele sie nad tym nie zastanawiala i myslala ze tak musi byc. Autem jechalem i skrzynia po takim przebiegu (tylko miasto) pracowala rewelacyjnie.

Awatar użytkownika
pitol321
Member
Posty: 132
Rejestracja: 18.06.2022, 06:37
Lokalizacja: Essen
Kontakt:

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: pitol321 » 16.12.2022, 23:49

Skrzynia nie zawsze przełącza na "luz" czyli niby tryb ECO...
Jest to pewnie zależne od większej ilości czynników, niż sami jesteśmy w stanie zaobserwować podczas jazdy.
Oczywiście częściej przełącza na "luz", jeśli cały napęd przełączymy w tryb jazdy ECO.
Tyle, że od zawsze myślałem, że bardziej ekonomiczne jest "hamowanie silnikiem/skrzynią" niż ECO "luz"... ale gdzież bym śmiał dyskutować z inżynierami VW.
Były: Xsara II 2.0HDi 90PS 2000 Focus II 1.6TDCi 109PS 2007 Focus III 1.6TDCi 116PS 2012 Mondeo V 2.0TDCi 180PS 2016 Edge 2.0biTDCi 209PS 2018
Jest: 1. Arteon 2.0TDi 200PS DSG 2021 2. 207CC 1.6THP 156PS 2012.

awprawo
Member
Posty: 126
Rejestracja: 22.07.2022, 13:02

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: awprawo » 17.12.2022, 08:53

Myślę że nie zawsze, np jedziesz, pusta droga i z daleka widzisz jak zmieniają się światła, jeśli od razu puścisz gaz i skrzynia wrzuci na "luz" auto dotoczy się. Albo : jadę i mam przed sobą dłuższy spadek, wówczas też puszczam gaz i zjeżdżam bez wytrącania prędkości - jeśli skrzynia nie wrzuca na luz wówczas co chwila muszę "dogazowac" (mam taki przypadek codziennie jak jadę do pracy, spadek ok 1,5 km)
R-Line 2.0 TSI 190

nemi84
Member
Posty: 71
Rejestracja: 09.02.2021, 07:08

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: nemi84 » 19.12.2022, 11:30

awprawo pisze:
16.12.2022, 18:35
Dziś znowu, zdarzało się że odpuszczałem gaz na Eco i nie wrzucała "luzu"
To zależy jeszcze od tego jak to zrobisz i być może od tego, co auto "widzi" przed sobą. Jeśli puszczasz gaz delikatnie, to raczej chcesz jechać z podobną prędkością jak obecnie, chcesz powoli zwolnić. Jeśli puścisz szybko, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że za chwilę naciśniesz hamulec, bo coś się dzieje na drodze i wtedy nie żegluje.
Nie zastanawiałem się nad tym i nie prowadziłem żadnych obserwacji, ale możliwe, że jeśli auto ma przed sobą inny samochód, to też nie wrzuca na luz.

A co do jazdy na luzie i na biegu: ekonomia zależy od tego, co się dzieje. Jeśli jedziemy 100 km/h i zjeżdżamy ze wzniesienia, to żeglowanie jest jak najbardziej sensowne. Bez gazu auto przez długi odcinek ani nie przyspieszy, ani nie zwolni. A na biegu bez gazu zwolni i odzyskanie prędkości PODOBNO kosztuje więcej niż paliwo zużyte na obroty biegu jałowego.
Kiedyś nawet sprawdziłem przejazd przez jakąś wieś. Wjechałem z prędkością 60 km/h i na wyjeździe po ~700 metrach miałem 50 km/h (auto w dużej mierze załadowane). Gdybym jechał na biegu, to już po 100 metrach zapewne musiałbym jechać z nogą na gazie. Intuicyjnie mi się wydaje, że taniej jest wtedy żeglować :)

Ja nie mam trybów jazdy - da się w ogóle wyłączyć żeglowanie?
2.0 TSI 190 KM, 2021

Zbigniewa
Senior Member
Posty: 281
Rejestracja: 16.09.2020, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Zbigniewa » 19.12.2022, 11:44

nemi84 pisze:
19.12.2022, 11:30
awprawo pisze:
16.12.2022, 18:35
Dziś znowu, zdarzało się że odpuszczałem gaz na Eco i nie wrzucała "luzu"
To zależy jeszcze od tego jak to zrobisz i być może od tego, co auto "widzi" przed sobą. Jeśli puszczasz gaz delikatnie, to raczej chcesz jechać z podobną prędkością jak obecnie, chcesz powoli zwolnić. Jeśli puścisz szybko, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że za chwilę naciśniesz hamulec, bo coś się dzieje na drodze i wtedy nie żegluje.
Nie zastanawiałem się nad tym i nie prowadziłem żadnych obserwacji, ale możliwe, że jeśli auto ma przed sobą inny samochód, to też nie wrzuca na luz.

A co do jazdy na luzie i na biegu: ekonomia zależy od tego, co się dzieje. Jeśli jedziemy 100 km/h i zjeżdżamy ze wzniesienia, to żeglowanie jest jak najbardziej sensowne. Bez gazu auto przez długi odcinek ani nie przyspieszy, ani nie zwolni. A na biegu bez gazu zwolni i odzyskanie prędkości PODOBNO kosztuje więcej niż paliwo zużyte na obroty biegu jałowego.
Kiedyś nawet sprawdziłem przejazd przez jakąś wieś. Wjechałem z prędkością 60 km/h i na wyjeździe po ~700 metrach miałem 50 km/h (auto w dużej mierze załadowane). Gdybym jechał na biegu, to już po 100 metrach zapewne musiałbym jechać z nogą na gazie. Intuicyjnie mi się wydaje, że taniej jest wtedy żeglować :)

Ja nie mam trybów jazdy - da się w ogóle wyłączyć żeglowanie?
Z moich obserwacji wynika jeszcze jedno spostrzeżenie. Otóż, gdy włączę dużo dodatkowych odbiorników prądu typu ogrzewanie foteli, kierownicy czy automatyczne ogrzewanie przedniej szyby, to samochód nie przechodzi w tryb ECO. Chyba po to, aby utrzymać odpowiednie obroty potrzebne do "wytworzenia" stosownego prądu. I przy okazji - gdy w tle działa ECO, możliwe jest korzystanie z DLA?
Ave Arteon
Obyś Żył Wiecznie!

Pozdrawiam.
MY 2021 R-Line TSI 190 kM

Jalu
Member
Posty: 155
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jalu » 29.12.2022, 09:58

Witam. A ja chciałbym zapytać, czy spotkaliście się może z problemem wyskakującego komunikatu "Funkcja Travel Assist niedostępna"? U mnie od kilku dni, wyłącznie przy małych prędkościach, właściwie parkingowych, wyskakuje na chwilę ten komunikat wraz z żółtym trójkątem z wykrzyknikiem, a po kilku, czasem kilkunastu sekundach sam znika. Nie wiem, czy technologicznie można to w jakikolwiek sposób wiązać z problemem radia internetowego (brak dostępu do zapisanych stacji, zrywane połączenia), bo obydwa problemy zaczęły się w tym samym czasie, czy to tylko przypadkowa zbieżność czasowa. Dodam tylko, że wszystkie kamery są czyste :) Z góry dziękuję za info.

Marcusfff
Member
Posty: 157
Rejestracja: 24.01.2022, 23:02

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Marcusfff » 29.12.2022, 12:08

U mnie też to wypada raz na jakiś czas i od razu znika. Zawsze wiązałem to z brudem na kamerach.

Jalu
Member
Posty: 155
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jalu » 29.12.2022, 12:59

Ja się umówiłem na wizytę w serwisie, dopiero niestety na 18 stycznia. Ale nie ma pośpiechu. Niech sprawdzą, bo bardzo jestem ciekaw co to może być. Brud to pierwsze, o czym pomyślałem, ale to by było zbyt proste ;) Mam tylko nadzieję, że będą umieli znaleźć te krótkie wyłączenia w jakiejś komputerowej historii, bo obawiam się, że będzie trudno wywołać akurat w serwisie te komunikaty.

Jalu
Member
Posty: 155
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jalu » 29.12.2022, 13:02

Zbigniewa pisze:
19.12.2022, 11:44
nemi84 pisze:
19.12.2022, 11:30
awprawo pisze:
16.12.2022, 18:35
Dziś znowu, zdarzało się że odpuszczałem gaz na Eco i nie wrzucała "luzu"
To zależy jeszcze od tego jak to zrobisz i być może od tego, co auto "widzi" przed sobą. Jeśli puszczasz gaz delikatnie, to raczej chcesz jechać z podobną prędkością jak obecnie, chcesz powoli zwolnić. Jeśli puścisz szybko, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że za chwilę naciśniesz hamulec, bo coś się dzieje na drodze i wtedy nie żegluje.
Nie zastanawiałem się nad tym i nie prowadziłem żadnych obserwacji, ale możliwe, że jeśli auto ma przed sobą inny samochód, to też nie wrzuca na luz.

A co do jazdy na luzie i na biegu: ekonomia zależy od tego, co się dzieje. Jeśli jedziemy 100 km/h i zjeżdżamy ze wzniesienia, to żeglowanie jest jak najbardziej sensowne. Bez gazu auto przez długi odcinek ani nie przyspieszy, ani nie zwolni. A na biegu bez gazu zwolni i odzyskanie prędkości PODOBNO kosztuje więcej niż paliwo zużyte na obroty biegu jałowego.
Kiedyś nawet sprawdziłem przejazd przez jakąś wieś. Wjechałem z prędkością 60 km/h i na wyjeździe po ~700 metrach miałem 50 km/h (auto w dużej mierze załadowane). Gdybym jechał na biegu, to już po 100 metrach zapewne musiałbym jechać z nogą na gazie. Intuicyjnie mi się wydaje, że taniej jest wtedy żeglować :)

Ja nie mam trybów jazdy - da się w ogóle wyłączyć żeglowanie?
Z moich obserwacji wynika jeszcze jedno spostrzeżenie. Otóż, gdy włączę dużo dodatkowych odbiorników prądu typu ogrzewanie foteli, kierownicy czy automatyczne ogrzewanie przedniej szyby, to samochód nie przechodzi w tryb ECO. Chyba po to, aby utrzymać odpowiednie obroty potrzebne do "wytworzenia" stosownego prądu. I przy okazji - gdy w tle działa ECO, możliwe jest korzystanie z DLA?

DLA działa również w trybie ECO, ale reakcje świateł są wtedy dużo mniej dynamiczne i zdecydowanie rzadziej reagują niż w NORMAL, czy też SPORT

ODPOWIEDZ