Pytania pozakupowe

Jalu
Member
Posty: 150
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jalu » 02.01.2023, 08:45

Zbigniewa pisze:
30.12.2022, 09:48
nok7 pisze:
30.12.2022, 06:47
czy system Park Pilot (ten co jest w standardowym wyposażeniu - czujniki przód i tył z wizualizacja na ekranie) zatrzyma automatycznie samochod jezeli np. cofajac podjade zbyt blisko do przeszkody ktora wyczują czujniki?
Sądzę, że bez systemu Front Assist lepiej nie ryzykować spotkania z przeszkodą.
A może wypróbować na "murze" z kartonów?
A ja się przyznam, że testowałem faktycznie na kartonach, czy Arteon zahamuje i ewentualnie w którym momencie. Ustawiłem 2 puste pudełka sięgające wysokością powyżej zderzaka i stwierdziłem ze zdziwieniem, że Arteon hamował, ale dopiero po zetknięciu z kartonem. Więcej nie próbowałem. Finalnie, jak zawsze, pozostaje liczyć na siebie :).

Awatar użytkownika
k1coR
Senior Member
Posty: 593
Rejestracja: 12.09.2017, 10:42

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: k1coR » 02.01.2023, 11:59

Front Assist działa z każdej strony i przy każdej prędkości. Auto hamuje z pełną siłą ale w ostatnim momencie, przy śliskiej nawierzchni itp. może nie wyhamować, przy suchej przy moich testach zawsze zatrzymał się przed przeszkodą.

Jalu
Member
Posty: 150
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jalu » 02.01.2023, 12:10

arteonR pisze:
30.12.2022, 12:01
Coś kojarze że ta ikona mówi o tym że auto hamowanie przy manewrach jest aktywne i w menu parkowanie też jest tam opcja włączenia hamowanie przy manewrowaniu, będę w aucie to zrobie fotke w menu

AA117DFB-8338-4249-B0FF-D2CBE6E23052.jpeg
Dodam tylko, że zaznaczona na zdjęciu ikonka czasem ma kolor żółty, a czasem biały. Nie do końca jeszcze rozgryzłem co który kolor oznacza :) Przy dotknięciu ekranu ikonka zmienia kolor, co oznacza, że wyłączamy ASSIT przy parkowaniu lub tez włączamy.

Awatar użytkownika
arteonR
Member
Posty: 169
Rejestracja: 04.10.2019, 15:44

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: arteonR » 02.01.2023, 13:34

Jalu pisze:
02.01.2023, 12:10
arteonR pisze:
30.12.2022, 12:01
Coś kojarze że ta ikona mówi o tym że auto hamowanie przy manewrach jest aktywne i w menu parkowanie też jest tam opcja włączenia hamowanie przy manewrowaniu, będę w aucie to zrobie fotke w menu

AA117DFB-8338-4249-B0FF-D2CBE6E23052.jpeg
Dodam tylko, że zaznaczona na zdjęciu ikonka czasem ma kolor żółty, a czasem biały. Nie do końca jeszcze rozgryzłem co który kolor oznacza :) Przy dotknięciu ekranu ikonka zmienia kolor, co oznacza, że wyłączamy ASSIT przy parkowaniu lub tez włączamy.
Podejrzewam, że żółte to aktywne tak trochę analogicznie do przycisków na panelu klimy itp
TSI190 MY2020

Yan
Member
Posty: 112
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Yan » 02.01.2023, 14:10

Właśnie logika aktywowania tych opcji jest strasznie pokrętna. UX'owiec chyba tam powinien zostać wymieniony.
Gdy dotkniesz i zaznaczy się na żółto to aktywujesz wyłączenie hamowania przy manewrowaniu. Czyli włączasz skreślenie hamulca - bez sensu. Powinno być domyślnie na żółto i bez przekreślenia, że hamowanie jest aktywne. A nie aktywność opcji oni przedstawiają jako niewłączoną opcję wyłączenia hamowania.

Lazi
Senior Member
Posty: 442
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Lazi » 02.01.2023, 14:26

Lazi pisze:
01.01.2023, 06:06
Wydaje mi się, że na zadziałanie może mieć też wpływ prędkość jak i inne czynniki. Przykładowo jak na samym początku po kupnie wjeżdżałem tyłem do garażu to mi wyhamował samoczynnie (nigdy więcej to się nie powtórzyło - może się nauczył 😉). Natomiast ani razu nie wyhamował przy podjeżdżaniu tyłem pod ścianę w garażu gdzie mam przyklejony styropian i ze dwa razy go wgniotłem lekko zderzakiem. Ale wyhamował natomiast sam podczas wyjeżdżania ze skośnego miejsca parkingowego, gdy nadjeżdżał samochód.
Wszystko co napisałem powyżej muszę odszczekać ponieważ zapomniałem, że na samym początku musiałem wyłączyć funkcję hamowania podczas manewrowania - sorki :s
Lazi pisze:
01.01.2023, 06:06
Co do przodu bardzo często włącza sygnał dźwiękowy i wyświetla czerwone ostrzeżenie na zegarach jak szybko się zbliżam do samochodu z przodu. Jest to o tyle irytujące, że czasami wyje pomimo, że wcisnąłem hamulec, a w innych momentach jestem niemal pewny, że sam by nie zdążył wyhamować.
A tu niespodzianka. Jak na zamówienie na drugi dzień po napisaniu tego posta Front Assist kolejny raz mnie zaalarmował (poprzedzający samochód skręcał w gruntową drogę i wyhamował mocniej niż się spodziewałem), ale tym razem sam wcisnął hamulec :D Zdarzyło się to pierwszy raz w przeciągu 5 lat użytkowania (!) - czyli działa :D Niemniej jednak tak jak k1coR napisał nie ufałbym temu zupełnie na mokrej/śliskiej nawierzchni. Trzeba ten system traktować jako ostateczność.
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

Jalu
Member
Posty: 150
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jalu » 02.01.2023, 15:04

Yan pisze:
02.01.2023, 14:10
Właśnie logika aktywowania tych opcji jest strasznie pokrętna. UX'owiec chyba tam powinien zostać wymieniony.
Gdy dotkniesz i zaznaczy się na żółto to aktywujesz wyłączenie hamowania przy manewrowaniu. Czyli włączasz skreślenie hamulca - bez sensu. Powinno być domyślnie na żółto i bez przekreślenia, że hamowanie jest aktywne. A nie aktywność opcji oni przedstawiają jako niewłączoną opcję wyłączenia hamowania.
Sensownie to opisałeś. Czyli innymi słowy, jeśli ma zahamować przy manewrowaniu, to powinno się świecić na biało, czyli trochę nieaktywnie. A jeśli tak jest, to faktycznie komuś w Wolfsburgu coś umknęło, albo my wszyscy źle rozumiemy ich ideę :):):)

nok7
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 11.05.2022, 09:24

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: nok7 » 02.01.2023, 15:09

Yan pisze:
02.01.2023, 14:10
Właśnie logika aktywowania tych opcji jest strasznie pokrętna. UX'owiec chyba tam powinien zostać wymieniony.
Gdy dotkniesz i zaznaczy się na żółto to aktywujesz wyłączenie hamowania przy manewrowaniu. Czyli włączasz skreślenie hamulca - bez sensu. Powinno być domyślnie na żółto i bez przekreślenia, że hamowanie jest aktywne. A nie aktywność opcji oni przedstawiają jako niewłączoną opcję wyłączenia hamowania.
no właśnie - dla mnie to też była zagadka czy podświetlenie na żółto oznacza dezaktywację czy aktywację asystenta hamowania...
patrząc na przekreślenie to wydawało mi się, że podświetlenie na żółto dezaktywuje asystenta na jakiś czas

jakby się tak zastanowić to logika jest zachowana - w menu włączamy asystenta hamowania więc jest aktywny podczas każdego manewrowania (ustawienie domyślne), jeżeli jest potrzeba wyłączyć go (np. żeby podjechać bardzo blisko pod ścianę i żeby asystent nie interweniował) to ta ikonka pozwala zapewne na wyłączenie czasowe...

żeby się dobrze zrozumieć - jakąś logikę w tym widzę, ale nie jest to intuicyjne... też uważam, że VW powinien to dopracować
Lazi pisze:
02.01.2023, 14:26
A tu niespodzianka. Jak na zamówienie na drugi dzień po napisaniu tego posta Front Assist kolejny raz mnie zaalarmował (poprzedzający samochód skręcał w gruntową drogę i wyhamował mocniej niż się spodziewałem), ale tym razem sam wcisnął hamulec :D Zdarzyło się to pierwszy raz w przeciągu 5 lat użytkowania (!) - czyli działa :D Niemniej jednak tak jak k1coR napisał nie ufałbym temu zupełnie na mokrej/śliskiej nawierzchni. Trzeba ten system traktować jako ostateczność.
myślę, że nikt nie traktuje tego asystenta jako alternatywny sposób na zahamowanie będąc blisko przeszkody bez konieczności naciskania hamulca
czasami można się zagapić i w takiej sytuacji dobrze że asystent interweniuje - to raczej taka ostatnia deska ratunku która ma uchronić przed stłuczką parkingową

Jaxa
Junior Member
Posty: 49
Rejestracja: 21.03.2021, 15:20

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: Jaxa » 02.01.2023, 20:39

A mógłby ktoś jednoznacznie powiedzieć, kiedy w końcu ten system jest aktywny i wyhamuje samochód przy manewrowaniu a kiedy jest nieaktywny? Bo już mam mętlik w głowie 😀
Ikonka ma być podświetlona na żółto żeby wyhamował czy też ma być biała? Bo nawet w instrukcji nie ma o tym mowy.
Domniemuję, że skoro na ikonce jest przekreślony symbol hamulca i litera A, to podświetlenie tej ikony na żółto oznacza, że system automatycznego hamowania przy manewrowaniu jest wyłączony.

nok7
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 11.05.2022, 09:24

Re: Pytania pozakupowe

Post autor: nok7 » 02.01.2023, 20:55

Jaxa pisze:
02.01.2023, 20:39
Domniemuję, że skoro na ikonce jest przekreślony symbol hamulca i litera A, to podświetlenie tej ikony na żółto oznacza, że system automatycznego hamowania przy manewrowaniu jest wyłączony.
wg mnie dobrze to interpretujesz - jak ikona jest na zolto to system automatycznego hamowania jest wylaczony

ODPOWIEDZ