Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

norbisz
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 01.04.2021, 08:12

Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: norbisz » 28.05.2021, 08:07

Witam

Czy ktoś spotkał się z takim problemem, że podczas jazdy w korku na adaptacyjnym tempomacie (jazda powolna, obroty ok. 1000) to co jakiś czas zaczyna drgać pedał gazu i hamulca i słychać takie burczenie typu "brrrrrrrrr" przez kilka sekund. A jak auto się zatrzymuje to pedał hamulca odskakuje wydając dość głośny odgłos. Zdecydowanie nie było tego na samym początku.

Postaram się później wrzucić filmik z tym odgłosem odbijania pedału hamulca bo mam nagrane i to ładnie słychać. Jest tam tez ten odgłos burczenia choć telefon zupełnie inaczej odczytuje ten dźwięk i dość słabo i ciężko go usłyszeć.

Rocznik: 2021
Silnik: 2.0 TSI 280KM
Przebieg: 2500km

vagart
Member
Posty: 189
Rejestracja: 26.07.2020, 13:33

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: vagart » 28.05.2021, 09:29

Tak, czasami tak ma jak ktoś przed tobą bardzo powoli się toczy i masz ustawioną minimalną odległość. Albo jak w momencie podjeżdżania podjedzie sobie kawałek. Radar przy zwalnianiu pewnie trochę wariuje i nieco się przymula. Ten hamulec wtedy też tak odskakuje.

Przy jeździe poniżej 30km/h najlepiej chwilę odczekać aż ktoś przed tobą trochę odjedzie i dopiero dać RES/wcisnąć gaz.

norbisz
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 01.04.2021, 08:12

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: norbisz » 28.05.2021, 10:09

A czyli to normalne. W moim modelu jest tak, że auto rusza samo jak trzymam rękę na kierownicy. Już nie trzeba wciskać RES lub pedału gazu. A odległość mam ustawioną na średnio/środek na tym wskaźniku.

norbisz
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 01.04.2021, 08:12

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: norbisz » 02.06.2021, 08:49

Chociaż w poprzednim aucie (Skoda Superb z 2017r) takich dźwięków nie było i w ogóle tam działał ACC o wiele lepiej, płynniej itd. Tutaj to mam wrażenie jakby to jakaś wersja beta była.

norbisz
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 01.04.2021, 08:12

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: norbisz » 08.02.2024, 15:03

Chciałbym odświeżyć temat działania ACC. Czy ktoś ma lub miał takie sytuacje (zwykle jadąc w mieście), że z radaru znikał samochód za którym się jedzie np. w korku powodując niebezpieczną sytuację i wymuszenie hamowania ręcznego? Albo coś takiego, że auto raz podjedzie bliżej a raz dalej (na tym samym ustawieniu odległości). Bywa też tak, że podjedzie mi pod inne auto jadąc w korku i tak powolutku zmniejsza odległości po czym wali ostro po hamulcu bo nagle na tym wyświetlaczu auto się pojawia znacznie bliżej a za sekundę już dalej. Jak rusza za autem to tez potrafi zrobić numer z ostrym hamowaniem bo widzi auto na radarze i tym wyświetlaczu chociaż już odjechała ponad 20 metrów. Jest to mega frustrujące dla mnie i też dla kierowców jadących za mną jak bez powodu nagle wali mi hamulec w podłogę.

Lazi
Senior Member
Posty: 442
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: Lazi » 08.02.2024, 21:49

Wg mnie ewidentnie coś masz skiepszczone. Może wystarczy tylko kalibracja (oby), a może to jakaś grubsza usterka. Czy znasz pełną historię samochodu? Bo jeśli nie, to może miał jakąś stłuczkę i źle mu poskładali radar...
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

norbisz
Junior Member
Posty: 22
Rejestracja: 01.04.2021, 08:12

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: norbisz » 09.02.2024, 07:53

Auto jest z 2021 i ja jestem pierwszym właścicielem i sprawa ta już w zasadzie od nowości występuje. Kilka razy zgłaszane w serwisie i dla nich jest wszystko ok. Nawet mówią, że czasem może być tak, że znika mi coś z radaru....... :/ Ubierają to w cechę a nie wadę.

Jalu
Member
Posty: 150
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Adaptacyjny tempomat - dziwne odgłosy

Post autor: Jalu » 09.02.2024, 09:10

Z mojego doświadczenia podpowiem tylko, że jeśli ASO średnio poważnie lub wcale podchodzi do zgłaszanego problemu (szczególnie, że ten zgłaszany przez Ciebie jest z kategorii bezpieczeństwa), to pozostaje napisać do Poznania - VW Polska. Pisze się na maila ichniejszego zgłoszenie, po czym przysyłają formularz reklamacyjny do wypełnienia i sprawa rusza. U mnie 2 razy byłem zmuszony podjąć taką procedurę i 2 razy ASO bardzo zmieniło swoją postawę, z rozwiązaniem problemu włącznie. Jeśli tego jeszcze nie robiłeś, to polecam.

ODPOWIEDZ