Trzecia strefa klimy

Vetinari
Member
Posty: 154
Rejestracja: 21.09.2020, 21:41

Trzecia strefa klimy

Post autor: Vetinari » 07.06.2021, 09:44

Dziś z ciekawości sprawdziłem czy działa trzecia strefa klimy (dla pasażerów z tyłu) i zauważyłem, że bez względu na ustawienie wieje tak samo - tak jak minimalna moc nawiewu. Nawet jeżeli ustawię manualnie na max nawiewy i zamknę wszystkie wyloty z przodu które się da to i tak z tyłu wieje ledwo odczuwalnie.

Ktoś testował tą trzecią strefę? To tak ma być, czy zgłaszać do ASO, że nie działa? W poprzednich autach miałem tylko nawiewy pod fotelami, bez trzeciej strefy, więc nie jestem pewien czego się spodziewać.

Jeżeli to ma znaczenie to wersja po lifcie, 2021.

yaaber
Member
Posty: 115
Rejestracja: 29.05.2018, 14:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: yaaber » 07.06.2021, 11:20

Kolega mówi o nawiewach dla pasażerów z tyłu, nie zaś o trzeciej strefie. Można mieć nawiewy z tyłu bez trzeciej strefy, ale nie da się mieć trzeciej strefy bez nawiewów na tył.
Tak czy siak powinny wiać ze zmienną siłą, zależnie od ustawień na konsoli. Na pewno do testów należy wyłączyć tryb auto i ręcznie przejść przez wszystkie ustawienia (nawiew dół, dół-wprost, szyba itd). To da informację czy powietrze przepływa przez cały układ.
Druga sprawa to temperatura. Warto zrobić wyczuwalną różnicę temperatury pomiędzy przodem i tyłem. Wtedy będzie informacja czy sterowanie trzecią strefą działa.
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM 2018

Lazi
Senior Member
Posty: 442
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Lazi » 07.06.2021, 20:56

yaaber pisze:
07.06.2021, 11:20
Druga sprawa to temperatura. Warto zrobić wyczuwalną różnicę temperatury pomiędzy przodem i tyłem. Wtedy będzie informacja czy sterowanie trzecią strefą działa.
Robiłem właśnie takie testy i słabo to wyszło. Już teraz nie pamiętam dokładnie jak to się zachowywało, ale byłem delikatnie mówiąc rozczarowany. Nie drążyłem tematu bo jakoś mi na tym specjanie nie zależało. Wg mnie na tak małej przestrzeni i te dwie strefy to za dużo. Tyle, że z nawiewów będzie leciało powietrze o innej temp., które za chwilę się i tak zmiesza.
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

Yan
Member
Posty: 112
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Yan » 08.06.2021, 13:05

W arteonach chyba nie ma opcji, aby była klimatyzacja 2 strefowa, zawsze są 3. Różnice mogą dotyczyć tego, czy trzecia strefa ma swój panel sterowania czy nie, a jeśli go nie ma to wtedy temp na tył ustawia się na ekranie.

U mnie z kolei jest z nawiewem taka przypadłość, że zawsze delikatnie wieje z kratki po lewej stronie kierownicy nawet jak nawiew jest na dół (pomaga jedynie fizyczne jej zamknięcie pokrętłem)

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 571
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Osfald » 08.06.2021, 15:32

Trzystrefowa klimatyzacja to nie tylko kratki nadmuchu w trzeciej strefie ale także faktyczna możliwość sterowania tym co się dzieje w tej strefie. Inaczej wszystkie samochody z kratkami nawiewu na tył byłby klimatyzowanymi (i tak nazywane) trzystrefowo. Marketingowcy nie przepuściliby takiej okazji :D

Stąd oczywiście są Arteony z dwiema i trzema strefami klimatyzacji. Te, które nie mają sterowania w części tylnej tunelu nie powinny mieć także osobnej strefy w sterowaniu z panelu centralnego. Oczywiście można sobie to odkodować. Obawiam się jednak, że nawet dołożony panel i odkodowanie nie spowodują tego, że nagle pojawią się odpowiednie silniczki w układzie nawiewu sterujące przepływami i mieszające powietrze do 3 strefy... Z drugiej strony może być tak, że producent wali pełne wyposażenie i tylko odblokowuje je softowo oraz dokłada tylny panel. Nie mam jak tego potwierdzić.

Natomiast to co mogę (i każdy kto posiada to fabrycznie) sprawdzić to czy faktycznie temp. w nadmuchu na 3 strefę jest inna niż w 2 przednich. Przy czym tył nie ma osobnej regulacji siły nawiewu.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Vetinari
Member
Posty: 154
Rejestracja: 21.09.2020, 21:41

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Vetinari » 09.06.2021, 08:22

Gdyby ktoś tak jak ja chciał sprawdzać z przedniego fotela tylny nawiew, to tam pomiędzy kratkami jest pokrętło, które otwiera wylot powietrza. Jak się otworzy to już działa :D

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 571
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Osfald » 09.06.2021, 09:06

:D :D
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Yan
Member
Posty: 112
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Yan » 09.06.2021, 11:58

Osfald pisze:
08.06.2021, 15:32

Natomiast to co mogę (i każdy kto posiada to fabrycznie) sprawdzić to czy faktycznie temp. w nadmuchu na 3 strefę jest inna niż w 2 przednich. Przy czym tył nie ma osobnej regulacji siły nawiewu.
Na lewo i prawo też nie ma osobnej siły nadmuchu...
Ja nie mam panelu z tyłu, ale mogę ustawić na tył inną temp i faktycznie powietrze na tył leci wtedy o innej temperturze.

W cenniku arteona w wyposażeniu standardowyum jak byk stoi nawet dla wersji essence:
Klimatyzacja automatyczna Air Care Climatronic, trzystrefowa z filtrem antyalergicznym
A opcją dodatkową jest:
Klimatyzacja automatyczna Air Care Climatronic, trzystrefowa z filtrem antyalergicznym i dotykowym panelem z tyłu

yaaber
Member
Posty: 115
Rejestracja: 29.05.2018, 14:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: yaaber » 09.06.2021, 19:39

Vetinari pisze:
09.06.2021, 08:22
Gdyby ktoś tak jak ja chciał sprawdzać z przedniego fotela tylny nawiew, to tam pomiędzy kratkami jest pokrętło, które otwiera wylot powietrza. Jak się otworzy to już działa :D
Hahaha, nie pomyślałem o tym, a sam notorycznie się z tym zmagam jak dzieciaki poprzestawiają i zamkną kratki a potem marudzą że nic im nie wieje i gorąco 😁
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM 2018

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 571
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Trzecia strefa klimy

Post autor: Osfald » 10.06.2021, 08:24

Yan pisze:
09.06.2021, 11:58

W cenniku arteona w wyposażeniu standardowyum jak byk stoi nawet dla wersji essence:
Klimatyzacja automatyczna Air Care Climatronic, trzystrefowa z filtrem antyalergicznym
A opcją dodatkową jest:
Klimatyzacja automatyczna Air Care Climatronic, trzystrefowa z filtrem antyalergicznym i dotykowym panelem z tyłu
Nie przypominam sobie aby taka opcja była w cenniku kiedy kupowaliśmy te samochody 2 lata temu. Kolejna sprawa to często cennik przegrywał z rzeczywistością. Nawet na forum były na ten temat wywody, w tym moje, które posłużyły do pozyskania kilku dodatków ze sklepu VW przez niezgodność cennika i faktów. Wolałbym więc potwierdzenie przez jakąś osobę, że nie ma panelu z tyłu ale może sterować temp. na tył z panelu centralnego (bez jego samodzielnego odkodowania). To wyjaśni sprawę marketingowego bełkotu definitywnie.

Tak jak pisałem producent może wsadzać do wszystkich artków mechanicznie dokładnie ten sam system wentylacji, który wymaga tylko dołożenia panelu i odkodowania aby mieć "wyższą wersję". Jeśli tak jest to faktycznie można sobie wyobrazić różne konfiguracje "pod cennik".
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

ODPOWIEDZ