Czujnik NOX / tlenku azotu

johnycannondale
Junior Member
Posty: 1
Rejestracja: 17.08.2021, 18:43

Czujnik NOX / tlenku azotu

Post autor: johnycannondale » 17.08.2021, 19:19

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie problemów ze świecącą żółtą kontrolką silnika. Zaznaczam już na wstępie iż nie chodzi o problem opisywany w innych postach odnośnie świecącej kontrolki po przejechaniu niewielkiej liczby kilometrów (ten problem też miałem, po wyjechaniu z salonu i przejechaniu 150km zapaliła się ta kontorlka. Problem został rozwiązany przez VW poprzez aktualizację oprogramowania sterownika silnika w połowie 2018 roku). W tym wypadku chodzi o żółtą kontrolkę spowodowaną błędem czujnika NOX. Problem pojawił się po przejechaniu około 170.000km. Próbowałem wyczyścić czujnik na własną rekę (czujnik położony na środku wydechu, demontaż bardzo łatwy). Po odkręceniu z wydechu czujnik był w bardzo czystym stanie, zero nalotów. Po wyczyszczeniu i montażu błąd został skasownay, pojawił się po około 200km na nowo. Następnym krokiem była wymiana na nowy oryginalny w serwisie. Po przejechaniu 150km ponownie żółta kontorlka. Diagnoza w serwisie: błąd drugiego czujnika NOX. Drugiego ?! To jest jeszcze jakiś drugi ? W cząłaczonym pdf'ie przesyłam rzut poglądowy ukłądu czujników NOX i sond lambda w układzie wydechowym. Według serwisu teraz padł czujnik zaznaczony jako pozycja 7 (czyli za nagrzewnicą). Jako pierwszy wymieniony został ten w połowie układu wydechowego - pozycja numer 8 (patrzcie też tabelka na prawo od wykresu z numerami części).
Miał ktoś już podoben problemy ? Rzeczywiście są dwa czujniki NOX ? Dotyczy 2.0 TDI 190KM Rocznik 2018 :)
Dziękuję z góy za pomoc :D
Załączniki
Rzut.PNG

[email protected]
Junior Member
Posty: 36
Rejestracja: 14.02.2021, 20:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik NOX / tlenku azotu

Post autor: [email protected] » 06.09.2021, 23:32

Też mam ten błąd, ale nie zauważyłem żadnych zmian w pracy silnika ani w spalaniu i póki co jeżdżę z kontrolka. Trochę nie chce mi się wywalać 900 zeta żeby lampka zgasła 😥. Myślałem żeby może używany wsadzić, po 150 chodzą, ale wiadomo, loteria.
VW Arteon '18 2.0 TDI 240PS R-Line 4MOTION

[email protected]
Junior Member
Posty: 36
Rejestracja: 14.02.2021, 20:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik NOX / tlenku azotu

Post autor: [email protected] » 06.11.2021, 15:25

Mam 2.0 tdi ale 240km, też 2018r i u mnie nie ma tego czujnika nox w połowie wydechu. Miejsca po nim też nie znaleźli. O co chodzi??
VW Arteon '18 2.0 TDI 240PS R-Line 4MOTION

ODPOWIEDZ