Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Jaxa
Junior Member
Posty: 49
Rejestracja: 21.03.2021, 15:20

Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Jaxa » 14.02.2022, 07:42

Zauważyłem niedawno, że jest różnica pomiędzy zakresem opuszczania szyby kierowcy przy otwarciu drzwi z zewnątrz i z wewnątrz. Kiedy chcę wejść do samochodu i chwytam za klamkę zewnętrzną szyba opuszcza się bardzo nieznacznie poniżej uszczelki (ale drzwi otwierają się bez problemu), natomiast jeśli chcę wyjść z samochodu, otwieram drzwi klamką wewnętrzną, wychodzę i zamykam drzwi to widzę, że szyba jest opuszczona o parę milimetrów niżej w pozycji dolnej zanim pojedzie w górę. Czy tak ma być czy też da się to jakoś wyregulować?

Vw_user
Junior Member
Posty: 24
Rejestracja: 19.12.2021, 20:54

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Vw_user » 14.02.2022, 10:23

A uszczelka ma tą samą wysokość z obu stron? Bo np. w CC nie miała i też sprawiało to takie wrażenie.

Jaxa
Junior Member
Posty: 49
Rejestracja: 21.03.2021, 15:20

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Jaxa » 14.02.2022, 15:13

Chodzi mi o te same drzwi, czyli kierowcy. Przy otwieraniu z zewnątrz szyba opuszcza się mniej, niż przy otwieraniu od środka, co widać przy zamykaniu drzwi po wyjściu z samochodu.

mariusz123a
Member
Posty: 230
Rejestracja: 27.09.2019, 21:28

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: mariusz123a » 14.02.2022, 18:59

Poszedłem do garażu, sprawdziłem i u mnie otwierając od zewnątrz, czy od środka różnica jest nie zauważalna, w granicy błędu 1 mm.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Osfald » 16.02.2022, 22:20

Jaxa pisze:
14.02.2022, 07:42
Zauważyłem niedawno, że jest różnica pomiędzy zakresem opuszczania szyby kierowcy przy otwarciu drzwi z zewnątrz i z wewnątrz. Kiedy chcę wejść do samochodu i chwytam za klamkę zewnętrzną szyba opuszcza się bardzo nieznacznie poniżej uszczelki (ale drzwi otwierają się bez problemu), natomiast jeśli chcę wyjść z samochodu, otwieram drzwi klamką wewnętrzną, wychodzę i zamykam drzwi to widzę, że szyba jest opuszczona o parę milimetrów niżej w pozycji dolnej zanim pojedzie w górę. Czy tak ma być czy też da się to jakoś wyregulować?
Ta różnica występuje przy tej samej temperaturze czy po ogrzaniu wnętrza?
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Jaxa
Junior Member
Posty: 49
Rejestracja: 21.03.2021, 15:20

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Jaxa » 16.02.2022, 23:24

Bez znaczenia. Odnoszę wrażenie, że pojawiło się to po dniu, w którym padał marznący śnieg. Zarówno szyba od strony kierowcy jak i lewa tylna opuściły się wtedy wolniej i mniej niż zwykle. Tylna wróciła później do normalnej pozycji, a przednia jakby cały czas opuszczała się tylko nieznacznie poniżej uszczelki.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Osfald » 17.02.2022, 10:01

Mechanizm opuszczania szyby nie ma elementów podatnych. Jeśli system nie różnicuje wysokości opuszczania szyby "świadomie" w zależności od użytej klamki to pozostaje wg. mnie tylko jakieś przymarzanie czy zwiększone opory wywołane choćby obniżoną temperaturą, które ustąpią po rozgrzaniu wnętrza. Jeśli jednak nie dostrzegasz takiej zależności to zrób jeszcze taką próbę. Rano na zimnym samochodzie, bez włączania silnika, otwórz drzwi z zewnątrz zwracając uwagę o ile opadnie szyba, wsiądź, zamknij drzwi i od razu otwórz je od środka. Opada bardziej czy tak samo? Zrób też test czy po wejściu do środka od strony pasażera (bez wcześniejszego dotykania drzwi kierowcy z zewnątrz) i próbie otwarcia drzwi kierowcy od środka, szyba opadnie bardziej czy nie. Daj znać.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Awatar użytkownika
k1coR
Senior Member
Posty: 593
Rejestracja: 12.09.2017, 10:42

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: k1coR » 18.02.2022, 15:11

U mnie w zależności od temp. szyba się opuszcza bardziej lub mniej. Jak jest duży przymrozek dosłownie delikatnie tak żeby móc otworzyć drzwi, przy upale opuszcza się o kilka cm.

Jaxa
Junior Member
Posty: 49
Rejestracja: 21.03.2021, 15:20

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Jaxa » 19.02.2022, 06:40

Przy zimnym samochodzie otwarcie drzwi z zewnątrz powoduje minimalne opuszczenie szyby (jakiś milimetr-dwa poniżej uszczelki), przy otwarciu z wewnątrz szyba opada bardziej. Chociaż czasem zdarza się, że to opuszczenie szyby przy otwarciu z zewnątrz jest większe, takie jak przy otwieraniu pozostałych drzwi.

Czy jest możliwość regulacji opuszczania szyby przy otwieraniu drzwi są pomocą kodowania komputerem?

Ziggy28
Junior Member
Posty: 5
Rejestracja: 01.04.2024, 01:02

Re: Opuszczanie szyby przy otwarciu drzwi

Post autor: Ziggy28 » 02.04.2024, 17:44

Moim zdaniem drzwi kierowcy mają przy otwieraniu z zewnątrz jako jedyne dodatkowe nieznaczne odchylenie które następuje po lekkim odciągnięciu klamki jeszcze przed zwolnienie zamka. Jak się otwiera od wewnątrz następuje odchylenie dopiero po zwolnieniu zamka. Inne drzwi maja odchylenie dopiero po zwolnieniu zamka

ODPOWIEDZ