Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

voximodo
Junior Member
Posty: 3
Rejestracja: 31.05.2023, 12:31

Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: voximodo » 31.05.2023, 12:39

Cześć wszystkim,

w tym roku kończy mi się leasing na Passata w wersji sedan z 2020 roku. Obecnie stoję przed dość dużym dylematem co do tego na jaki samochód go zamienić. Główny typ to oczywiście Volkswagen Arteon w wersji R-Line 2.0 190 KM - ale rozważam też alternatywę w postaci Audi A3 Limousine. Obie wersje chciałbym mieć bardzo mocno wyposażone.

Wątpliwości, które mam odnośnie Arteona są takie, że jest to trochę większy samochód. A jednak jakieś 20% moich tras jest po mieście. Dodatkowo zdarza mi się czasem jeździć po gorszej jakości drogach. A z tego co się orientuje to Arteon chyba jest trochę obniżony względem Passata. Stąd też moje pierwsze pytanie. Czy jest to faktycznie problemem, szczególnie podczas parkowania w mieście na krawężnikach?

To co ewentualnie skłania mnie do Audi to fakt, że wszystkie systemy multimedialne, wspomagania itp. i samo wnętrze pewnie nie będą dla mnie jakąś super nowością względem Passata. Ale pytanie czy Audi robi cokolwiek lepiej? Czy ich adaptacyjny tempomat, system automatycznego parkowania, światła są faktycznie lepsze niż to co robi Volkswagen - miał ktoś może porównanie?

Z góry dzięki za pomoc w rozwiązaniu dylematu!

Awatar użytkownika
olek1305
Senior Member
Posty: 342
Rejestracja: 26.10.2018, 12:59

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: olek1305 » 31.05.2023, 17:32

Tak się składa że zamówiłem dla żony A3 Limousine także będzie jako 2 auto obok Arteona. Ale to dwa różne samochody. 4 lata temu wybór padł na Arteona bo potrzebowałem czegoś dużego z dużym bagaznikiem (z uwagi na wzrost kierownika i rodzinne potrzeby typu wózki łóżeczka itp) najlepiej liftcack i nie kombi. A3 to mały sedan ale z zaskakująco dużym bagażnikiem jak na swoje wymiary (przy 4x4 jest trochę mniejszy). Także zależy do czego potrzebujesz auto bo do miasta na pewno lepsze A3, prowadzi się też lepiej w zakrętach i ogólnie jest bardziej zwinny od Arteona. Znowu na trasy z 4 pasażerów i kupą bagaży Arteon wskazany. Technologicznie to jakiejś przepaści raczej nie ma, może Audi lepiej spasowane wnętrze ale to się okaże po czasie. Ludzie i jak narzekają ze jakość materiałów w 8y gorsza niż w 8v. Teraz na 1.5 tsi jest rabat 18.5%, niestety 2.0 tsi już rabat chyba tylko 10% i zdecydowanie dłuższy czas oczekiwania.
Arteon R-line 2.0 TDI 190 KM

Art e on
Posting Freak
Posty: 836
Rejestracja: 01.03.2019, 17:14

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: Art e on » 31.05.2023, 18:03

Kompletnie 2 różne klasy aut, bez wydawania się w szczegóły jak dla mnie. A3 to Golf z kufrem - mały, ciasny, moze ciut lepiej wykończony niż Artek. Trochę inaczej przy porównaniu A5 sportback z Artkiem różnica rozmiarów już się zmniejsza, a jakość jest sporo lepsza.
Ale co kto lubi, jakie ma potrzeby i do czego będzie używał.
eRlinia 2.0 teesi + 20" 😈

Awatar użytkownika
olek1305
Senior Member
Posty: 342
Rejestracja: 26.10.2018, 12:59

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: olek1305 » 31.05.2023, 18:23

Dokładnie, pomyśl o A5 bo to taki pośredni wybór pomiędzy A3 a Arteonem tyle że droższy od A3 chyba że to nie ma znaczenia. Jeszcze możesz rozważyć BMW 3 które gabarytowo i cenowo wypada mniej więcej jak A5.
Arteon R-line 2.0 TDI 190 KM

voximodo
Junior Member
Posty: 3
Rejestracja: 31.05.2023, 12:31

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: voximodo » 31.05.2023, 19:13

A3 mnie trochę urzekła właśnie wielkością, bo tak na prawdę nie mam potrzeby super dużego bagażnika, zazwyczaj jeździmy tylko we dwójkę, stąd wydawała się wystarczająca. Ale dzięki za podrzucenie informacji o tej A5, co prawda wchodzi się już trochę na inną półkę cenową, czego chciałem raczej uniknąć. Ale z drugiej strony patrząc na nadchodzący koniec prawdopodobnie spalinowych samochodów planuje zakup na dłużej, więc może tą opcję też warto przemyśleć.

Awatar użytkownika
olek1305
Senior Member
Posty: 342
Rejestracja: 26.10.2018, 12:59

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: olek1305 » 31.05.2023, 21:35

Zgadza sie A5 to już inne pieniądze (tu już raczej 2.0 tsi trzeba brac pid uwage do tej budy) i już trochę starszy model od A3 2017 vs 2021. No i A3 kosztuje tyle co Golf przynajmniej w konfiguracji z 1.5 tsi. Najlepiej przejedź się jednym i drugim i na spokojnie przemyśl do czego auto ma służyć. Tak na marginesie myśleliśmy jeszcze na BMW 2 gran coupe i to dopiero jest ciasne auto.
Arteon R-line 2.0 TDI 190 KM

joogas
Junior Member
Posty: 45
Rejestracja: 11.07.2018, 20:52

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: joogas » 01.06.2023, 09:16

Niezależnie od zamówionego auta radzę dobrze je obejrzeć przed odbiorem, najlepiej centymetr po centymetrze:) oczywiscie zeby nie byc zaskoczonym wadami, przepraszam, w tym momencie cechami ( ktore niestety moga sie zdarzyc i sa coraz częstsze).Jakość aut mocno się obniżyła, dotyczy to też całej grupy VAG. Znajomy odbierał w 2022 A3 i miał tylna lampę, która się nie licowala z blachą(serwis twierdzi że ten typ tak ma, umywa ręce), podobnie arteon ma dziwne przypadki opisane na forum. W przypadku wyposażenia zapewne Audi ciut lepsze ale czy warte ceny? Tak jak wspomniał kolega wyżej, najlepiej przejechać się samemu i sprawdzić. Powodzenia w wyborze:)

Awatar użytkownika
x4er0
Junior Member
Posty: 39
Rejestracja: 29.09.2021, 13:06
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: x4er0 » 01.06.2023, 12:22

Dobra, widzę, że tutaj koledzy się wypowiadają i porównują a3 do golfa, a wyraźnie napisał A3 Limousine. Ja się przesiadłem z B8 kombi na Arteona i osobiście nie zauważyłem jakiejkolwiek różnicy gabarytowej. Arteonem głównie jeżdzę po mieście, ale wybór Arteona był podyktowany dwiema kwestiami - wielkość bagażnika oraz jedyne dwa samochody kóre mi się na ten czas podobały i były w zasięgu to Artek i A5, A5 odpadło ze względu na mały bagażnik. Jeżeli wielkość bagażnika oraz mała przestrzeń wewnątrz, zwłaszcza z tyłu Ci nie będzie przeszkadzać to bierz A3. Ale też nie uważam, że mimo iż jest trochę mniejszy od Arteona będzie miał aż tak dużą przewagę w mieście.
Arteon 2.0 TSI 190HP R-Line

Art e on
Posting Freak
Posty: 836
Rejestracja: 01.03.2019, 17:14

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: Art e on » 01.06.2023, 14:03

Oczywiście, że porównuje bo A3 to nic innego jak golf w gamie Audi z dodanym kufrem lub taki sam hatchback w przypadku wersji 5 drzwiowej.
eRlinia 2.0 teesi + 20" 😈

voximodo
Junior Member
Posty: 3
Rejestracja: 31.05.2023, 12:31

Re: Zmiana z Passata na Arteona / A3 Limousine

Post autor: voximodo » 01.06.2023, 16:21

Dzięki koledzy na pomoc, zgodnie z sugestiami pójdę, obejrzę i zobaczę jak to wygląda na żywo :) Aczkolwiek chwilowo skłaniam się jednak ku A5 vs Arteon. Kolego @olek1305 wspomniałeś, o tym, że A5 jest już starszym samochodem - 2017. I w sumie tutaj powstaje jeszcze moje jedno pytanie - bo nigdy się nie zastanawiałem jak to działa. Jeśli generacja jest produkowana od 2017 roku to czy większość systemów (multimedia, lampy, adaptacyjny tempomat itp) w niej też jest z tamtych lat? Czy jednak jest to aktualizowane a generacja to tak na prawdę tylko silnik + stylistyka nadwozia. Bo jednak nie chciałbym przesiąść się z nowszego Passata do starszego Audi :)

ODPOWIEDZ