Wskazówki Nawigacji

Mariop18
Member
Posty: 51
Rejestracja: 13.06.2019, 22:37

Wskazówki Nawigacji

Post autor: Mariop18 » 05.08.2023, 22:17

Cześć wszystkim.

Właśnie powróciłem z wyjazdu w polskie góry i muszę się was czegoś poradzić.
Przed wyjazdem zrobiłem update mapy do tej z początku lipca 2023, co by mieć "najlepszą". Jednak w trakcie jazdy po południu Polski co chwilę dostawałem idiotyczne wskazania co do manewrów. Nawigacja wrzucała mi kwiatki typu: tutaj jedź, będzie super! A tam droga, która się kończy w środku pola i już tylko krzaki. Albo to, co poniżej:
IMG_4127-kopia.jpg
IMG_4128-kopia.jpeg
Czy coś się pozmieniało w ostatniej wersji w algorytmach wyznaczania trasy?
I pytanie drugie: czy da się jakoś wyłączyć stosowanie dróg kategorii polna, żużlówka itd?
Szukałem tego w opcjach, ale może za słabo...
Ostatnio zmieniony 05.08.2023, 22:32 przez Mariop18, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Osfald » 05.08.2023, 22:31

Nawigacja w Arteonie zawsze wyprzedzała rzeczywistość :D Pamiętam kiedy w Częstochowie 4 lata temu wyprowadziła mnie na A1 nieistniejącym wjazdem (w budowie). Mają słabą weryfikację faktycznego stanu/klasy dróg i jak widzę nie zmieniło się to do teraz. Jeżdżę praktycznie tylko na Waze lub na Google (to prawie to samo), najczęściej przez Android Auto.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Jalu
Member
Posty: 157
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Jalu » 07.08.2023, 08:36

A ja chciałem dopytać Was, czy w Waszych Arteonach jest opcja nawigacji (tej wbudowanej) z widokiem street view? Poprzednio jeździłem Passatem i tam taka opcja była do odkliknięcia, w Arteonie tego nie znajduję, choć auto o wiele przecież bardziej zaawansowane w kwestii internetu, eSIMów, itd., itp.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Osfald » 07.08.2023, 13:11

Przed liftem była. Bo lifcie wybyła.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

SebastianC
Member
Posty: 60
Rejestracja: 28.07.2019, 11:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: SebastianC » 07.08.2023, 13:39

Osobiście uważam, że wbudowana nawigacja w VW to tylko bajer, taki tylko do pokazania swoim kolegom że się ją ma, a później trzeba o niej zapomnieć.
Zdecydowanie lepiej sprawdzają się mapy od Google. Przy działającym Android Auto - jest miodzio. Nawet bez AA wolałbym użyć map Google na telefonie niż wbudowanych.

Jalu
Member
Posty: 157
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Jalu » 07.08.2023, 13:42

Osfald pisze:
07.08.2023, 13:11
Przed liftem była. Bo lifcie wybyła.
Dziękuje za info. Mimo wszystko trochę szkoda. Mam w rodzinie kilkumiesięczną A6 i tam ciągle satelitarny widok nawigacji jest :)

Mariop18
Member
Posty: 51
Rejestracja: 13.06.2019, 22:37

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Mariop18 » 08.08.2023, 12:25

Co do nawigowania: generalnie ja jestem z niej zadowolony, bo przy dostarczeniu jej neta, można normalnie wyszukiwać punkty po nazwie firm, miejsc itd (to jest powered by Google). Pokazuje telefony do restauracji, hoteli, stacje benzynowe itd. Korzystam z tego i to działa fajnie. Widok z satelity też u mnie jest, korki i re-route uwzględnia identycznie szybko, jak Google, którą czasami mam odpaloną równocześnie dla porównania.

Problem pojawia się właśnie przy chęci wykluczenia jakichś krzywych dróg, które do niczego się nie nadają. Pamiętam jeszcze z czasów AutoMapy, że można było wywalić daną kategorię dróg i nie była w ogóle brana pod uwagę. Tutaj tego brakuje.

Jalu
Member
Posty: 157
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Jalu » 09.08.2023, 10:00

Mariop18 pisze:
08.08.2023, 12:25
Co do nawigowania: generalnie ja jestem z niej zadowolony, bo przy dostarczeniu jej neta, można normalnie wyszukiwać punkty po nazwie firm, miejsc itd (to jest powered by Google). Pokazuje telefony do restauracji, hoteli, stacje benzynowe itd. Korzystam z tego i to działa fajnie. Widok z satelity też u mnie jest, korki i re-route uwzględnia identycznie szybko, jak Google, którą czasami mam odpaloną równocześnie dla porównania.

Problem pojawia się właśnie przy chęci wykluczenia jakichś krzywych dróg, które do niczego się nie nadają. Pamiętam jeszcze z czasów AutoMapy, że można było wywalić daną kategorię dróg i nie była w ogóle brana pod uwagę. Tutaj tego brakuje.
Nie wiem na czym polega to, co określasz dostarczeniem neta do nawigacji. Wydaje mi się, że moja jest cały czas spięta z internetem (wykupione wszelkie pakiety łączności), informuje o korkach, proponuje objazdy, podaje czasy przejazdu alternatywnymi drogami, etc. cały czas nawet bez wpisywania prowadzenia do celu pokazuje na ekranie czerwone kreski zakorkowanych dróg, ale nie mam tak fajnych opcji, o jakich piszesz. A już na pewno nie mam widoku z satelity. Podpowiedz, proszę, jak to zrobiłeś, bo też bym chciał.

Mariop18
Member
Posty: 51
Rejestracja: 13.06.2019, 22:37

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Mariop18 » 16.08.2023, 09:00

To najprawdopodobniej masz wersję z pakietem Business w navi i dlatego masz stały dostęp do neta. Ja tego nie brałem i net muszę dostarczać przez hot spota z telefonu. Wtedy działa dokładnie to, co opisałeś, czyli pojawiają się na mapie informacje o korkach, objazdach itd.
Poniżej wrzucam fotki odnośnie szukania obiektów po nazwie i co można zrobić prosto z poziomu nawigacji (przykładowy hotel). Poza wskazówkami dojazdu jest galeria, dodatkowe informacje o hotelu, można od razu zadzwonić na recepcję.
IMG_1513-kopia.jpg
IMG_1514-kopia.jpg
IMG_1515-kopia.jpg
IMG_1516-kopia.jpg
IMG_1517-kopia.jpg
IMG_1518-kopia.jpg
Co do map satelitarnych, to teraz zgłupiałem, bo dałbym sobie odciąć małego palca, że to było i nawet z tego korzystałem, ale teraz w dodatkowym okienku "Widok" z poziomu nawigacji tego nie ma (tam, gdzie ustawia się widok 2D/3D itp.). Był dodatkowy checkbox do zaznaczenia, ale wyparował. W sieci są fotki, gdzie jest ta opcja (opisana jako Google Earth). Być może VW nie dogadało się z dostawcą, a może tylko mi się wydaje i satelita była tylko na Apple Car Play...

Jalu
Member
Posty: 157
Rejestracja: 22.06.2022, 09:34

Re: Wskazówki Nawigacji

Post autor: Jalu » 16.08.2023, 10:23

Baaardzo Ci dziękuję za tak szczegółowe odpowiedzi. Aż miło się czyta :). Co do map satelitarnych, to ja na pewno miałem je w Passacie. W Arteonie na pewno ich nie mam, choć auto jest nowiutkie i lepiej doposażone. Ale właśnie chyba z tego to wynika, że nowsza wersja już nie proponuje widoku satelitarnego. Więc raczej nic Ci się nie wydaje, bo to na 100% było w VW. Natomiast ta opcja ciągle jest w Audi. Znajomyma nową A6 i widoki satelitarne są. Trudno więc ogarnąć logikę całej VAG... Zobaczę dzisiaj, korzystając z Twoich podpowiedzi zdjęciowych, czy być może na mojej nawigacji (tak jak piszesz pakiet Business), da się wejść w tak szczegółowe wyszukiwanie celu. Być może nie szukałem za głęboko i mam coś takiego mimo, że internet jest wbudowany, a nie dopięty z hot spota. Co nie zmienia faktu, że hot spota mam, ponieważ radio internetowe nie działa na internecie samochodu, musi być podłączone zewnętrzne źródło. A słucham wyłącznie internetowego radia, bo jakość i oferta muzyczna jest kosmicznie lepsza :) :) :)

ODPOWIEDZ