Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Zyller
Junior Member
Posty: 21
Rejestracja: 26.08.2023, 17:07

Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Zyller » 26.08.2023, 17:24

Cześć wszystkim.

Mam drobny problem z moim niedawno kupionym Arteonem i zaczynam się trochę denerwować.. Może będziecie w stanie coś podpowiedzieć.

Pacjent: Arteon Rline 2019 2.0 Tsi DSG 7, 75kkm przebiegu - co tu dużo pisać.

Wszystko działało bezblednie do dnia dzisiejszego, mianowicie zgodnie z interwałami powinienem jakieś 300km temu wymienić w nim olej (umówiony jestem na wtorek), do tej pory standardowo wymiany co 35kkm (ja będę wymieniał oczywiście znacznie częściej).

Po zatankowaniu zwykłej 95 i ruszeniu w trasę, zauważyłem komunikat o awarii układu start stop... Co prawda ostatnio musiałem doładować akumulator (Noco Genius 5 którego używam od lat + kontrola po ładowaniu że wszystko jest ok).. Następnie samochód zaczął po mniej więcej 50km szarpać przy przyspieszaniu. Na początku tak delikatnie ze 2 mikro szarpniecia pomiędzy 120-160km/h (tak jakby na ułamek sekundy gazu odjąć) potem oczywiście po kolejnych 200km szarpał bardziej aż w końcu przestał przyspieszać w ogóle, zaświecił się check engine, EPC, czuć było wibracje podczas dodawaniu gazu. Zjechane na MOP, zgaszenie silnika i uruchomienie go rozwiązało problem, co prawda powrót do domu był bardzo grzeczny i spokojny ale do końca szarpał przy przyspieszaniu.

Wpiąłem się ELMem do OBD (nie wiem czy mój VCDS będzie kompatybilny z moim samochodem bo jest dość leciwy) ale udało mi się ustalić ze:

1. Wypadają zapłony na cylindrze 3 (P0303)
2. Błąd lambdy sensor 3 bank 1 (to będzie sonda za katalizatorem?) P0043(04)
3. Teraz co mnie martwi najbardziej - P0027(DB) oraz P0029(61) - to powinien być peoblem z zaworem zmiennych faz rozrządu na wałku wydechowym (nie studiowałem dokładnie budowy 2.0 TSI...)

Co ciekawe na koniec mojej wyprawy naprawił się układ start stop...

Spotkaliście się kiedyś z takimi problemami?

Dzięki wielkie za każdą udzielona informacje :)

Kameleon7
Member
Posty: 57
Rejestracja: 08.04.2023, 19:32

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Kameleon7 » 28.08.2023, 09:50

Pierwsze co bym sprawdził to fazatory (tak to sie chyba nazywa) Te 2 tależyki na obudowie łańcucha rozrządu. Wyciągasz i tam w środku jest taki pręcik który powinien wychodzić bez problemu jak przekręcasz ten tależyk. Jeżeli któryś sie zacina to znaczy ze to jego wina i to może oznaczać błąd nr 3 jak i 1.
Wypadanie zapłonu może być banalne czyli świeca albo kable ale tez coś totalnie innego. Jak choćby łapie gdzieś fałszywe powietrze np odma do wymiany czyli separator oleju.

vagart
Member
Posty: 189
Rejestracja: 26.07.2020, 13:33

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: vagart » 28.08.2023, 10:57

Jeżeli faktycznie start/stop miał coś z tym wspólnego to akumulator, alternator lub inne elementy wspomniane w poście wyżej typu kable WN, cewka, świece... A może po prostu tak prosta rzecz jak luźna lub zaśniedziała klema na akumulatorze.

SebastianC
Member
Posty: 60
Rejestracja: 28.07.2019, 11:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: SebastianC » 28.08.2023, 13:30

Albo zwierzaczek nadgryzł jakiś kabel.
Z wypadającym zapłonem nie jeździ, bo wtedy łatwo o zatarcie silnika.

Zyller
Junior Member
Posty: 21
Rejestracja: 26.08.2023, 17:07

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Zyller » 29.08.2023, 21:18

Cześć,

Samochód ogólnie wylądował w ASO bo nigdzie żaden ogarnięty mechanik nie ma terminów a samochód jest mi na gwałt potrzebny.

Więc tak, po wykreceniu trzeciej cewki zapłonowej się cała rozsypała 🤔 ogólnie korozja ją załatwiła, trochę przy silnikach widziałem ale ze to w ogóle działało to jestem w szoku.. Dziwne no ale cóż poradzić.

Jeżeli chodzi o nastawnik zaworów zmiennych faz rozrządu to są faktycznie dwa (wałek ssący i wydechowy) i według błędów z obydwoma jest problem (dokładniej mówiąc z cewkami). Na moje oko mają zwarcie, bardzo niska rezystancje (poniżej ohma obydwa), bolce ruszają się swobodnie obydwa i zawór sam w sobie w silniku też chodzi elegancko (jeden i drugi).

Na razie fachurzy twierdzą że elektrozawory działają poprawnie więc jutro będziemy więcej wiedzieć...

Ps. Niedziałający start stop jest objawem nie spełnienia któregoś z miliona warunków do jego poprawnej pracy. Ogólnie wystarczy że jest jest cokolwiek nie tak w silniku i start stop nie zadziała - to jest szybsze narzędzie do zgłaszania problemów niż kontrolka check engine :D

Kameleon7
Member
Posty: 57
Rejestracja: 08.04.2023, 19:32

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Kameleon7 » 30.08.2023, 13:30

Dzieki za informacje. Fajnie że napisałeś. Będzie to informacja dla wielu na przyszłość

Zyller
Junior Member
Posty: 21
Rejestracja: 26.08.2023, 17:07

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Zyller » 03.09.2023, 09:01

Wiec jestem po pierwszych testach (daleko od domu 😹), problem rozwiązany.

Przyczyną była zniszczona cewka od trzeciego cylindra - rozpadła się po prostu (zeżarła ją korozja - pierwszy raz takie coś widzę) do tego wymieniono wszystkie świece.

Dziwi mnie tylko ten zgłaszany przy okazji problem z elektrozaworami ale z nimi rzekomo jest wszystko ok i silnik faktycznie pracuje jak powinien. Na przyszłość muszę sobie załatwić nowszego VCDSa i obserwować dokładnie co tam się dzieje.

Swoją drogą pojawiło się ciekawe pytanie - wasze silniki też posiadają nalot z korozji na elementach takich jak właśnie te cewki zaworów w głowicy, przewody od kompresora, alternator? Dość dziwnie to wygląda... Niespełna 4 letni samochód a gryzie go ruda co dziwne od silnika..

SebastianC
Member
Posty: 60
Rejestracja: 28.07.2019, 11:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: SebastianC » 03.09.2023, 21:21

Może komora silnika była myta? To jest chyba jedyne wytłumaczenie korodujących cewek.

Zyller
Junior Member
Posty: 21
Rejestracja: 26.08.2023, 17:07

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Zyller » 05.09.2023, 13:55

Możliwe że było myte... Muszę się temu dokładnie przyjrzeć. Porobię zdjęcia jak wrócę z wyjazdu gdzie jest najwięcej korozji

Zyller
Junior Member
Posty: 21
Rejestracja: 26.08.2023, 17:07

Re: Arteon 2.0 TSI DSG gubi zapłony, szarpie, nie przyspiesza, check engine

Post autor: Zyller » 07.09.2023, 16:11

Kilka fotek. W sumie to nie wygląda to jakoś bardzo źle bo skorodowanych elementów jest dosłownie 4? Możecie przy okazji popatrzeć jak to u was wygląda? Ciekawe skąd się też ten bialy nalot/pył wziął... Wygląda jak utlenione aluminium.. Z góry dzięki ☺️
Załączniki
IMG_20230907_161437.jpg
IMG_20230907_161402.jpg
IMG_20230907_161422.jpg
IMG_20230907_161313.jpg

ODPOWIEDZ