Niskie napięcie ładowania na akumulatorze

Awatar użytkownika
forte
Junior Member
Posty: 43
Rejestracja: 01.09.2017, 21:14

Niskie napięcie ładowania na akumulatorze

Post autor: forte » 04.09.2023, 11:56

Witam,

W weekend musiałem dwukrotnie uruchamiać samochód z kabli rozruchowych - akumulator się rozładował, nie było wcześniej komunikatu o słabym stanie naładowania. Po 1.5h jazdy nie naładował się dostatecznie żeby uruchomić silnik ponownie (po 30 minutach).

Myślałem że to padnięty akumulator (nie wymieniałem od nowości), ale po wymianie okazało się że na nowym akumulatorze prąd ładowania to tylko 13.25V.

Czy Arteon ma jakieś „inteligentne ładowanie” i napięcie ładowania może być niższe w jakichś warunkach czy to oznaka awarii alternatora/zła masa? A może ktoś miał podobny problem?

Arteon 2017 TSI 190KM

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Niskie napięcie ładowania na akumulatorze

Post autor: Osfald » 04.09.2023, 14:04

Arteon ładuje akumulator z uwzględnieniem różnych czynników (temperatury, odzysk energii, obciążenie silnika...). Jeśli te 13,2V masz ciągle to jest zbyt mało. Mierzone to było na słupkach akumulatora czy na klemach czy może jeszcze gdzieś indziej? Dodatkowo miernikiem cęgowym, oprócz napięcia, można sprawdzić faktyczny prąd ładowania akumulatora.

Bardzo często winne są nie tyle ukł. ładowania/akumulator, co poluzowane/zaśniedziałe połączenia wysokoprądowe (często połączenia mas). Akumulator możesz sprawdzić wyciągając z samochodu, ładując go do 16,2V i rozładować mierząc ile energii odda aż do osiągnięcia napięcia 10,5V. W zależności od prądu obciążenia da się wyznaczyć jego faktyczną pojemność. Ponadto jest wiele tanich i wystarczająco dokładnych mierników, które podają od ręki stan akumulatora i układu ładowania w samochodzie.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

SebastianC
Member
Posty: 60
Rejestracja: 28.07.2019, 11:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Niskie napięcie ładowania na akumulatorze

Post autor: SebastianC » 04.09.2023, 15:12

Strategia ładowania wygląda tak, że akumulator nigdy nie jest w pełni naładowany, po to aby pozostawić miejsce na odzysk energii podczas zwalniania/hamowania.

Czyli: jeśli wsadzisz w pełni naładowany akumulator (powiedzmy 12,8V) to moduł ładowania poda na niego napięcie ok 13,2V, ewentualnie odetnie od niego zupełnie ładowanie aż napięcie na baterii opadnie (można się zdziwić widząc na woltomierzu np 12,6V podczas jazdy!).

Podczas normalnego użytkowania takie normalne napięcie ładowania to właśnie 13,2V.
Napięcie 14,6..8V jest podawane głównie po ściągnięciu nogi z gazu i podczas hamowania.

Jeśli bateria jest wyraźnie rozładowana - to napięcie 14,6-14,8V jest podawane ciągle (głównie w zimie czy pod dłuższym postoju).

Tak to wygląda w praktyce:
https://youtu.be/YUIX9D91rpA

Ta strategia jest aktualna dla samochodów z akumulatorem EFB. W przypadku AGMów jest za pewnie dosyć podobnie, choć napięcia są tam inne.

Jeśli po założeniu nowego akumulatora masz 13,2V to wszystko jest w porządku.

mariusz123a
Member
Posty: 231
Rejestracja: 27.09.2019, 21:28

Re: Niskie napięcie ładowania na akumulatorze

Post autor: mariusz123a » 04.09.2023, 19:42

Wypnij wtyczkę przy klemie i wtedy sprawdź jakim prądem ładuje, tak wyłączysz to "inteligentne ładowanie"

Pislor
Junior Member
Posty: 3
Rejestracja: 18.09.2023, 15:34

Re: Niskie napięcie ładowania na akumulatorze

Post autor: Pislor » 18.09.2023, 15:38

dzięki za radę, miałem ten sam problem

ODPOWIEDZ