Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Awatar użytkownika
pang
Junior Member
Posty: 13
Rejestracja: 07.11.2023, 21:59

Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: pang » 12.03.2024, 00:12

Kamerkowicze, jak poprowadziliście kable do rejestratorów z przodu i z tyłu?

Planuję zakupić zestaw https://www.wideorejestratory24.pl/kame ... 0-dual-set ale nie chciałbym sobie czegoś zepsuć prowadząc kable, a chciałbym mieć je maksymalnie ukryte.

miaskom
Junior Member
Posty: 4
Rejestracja: 12.03.2024, 17:29

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: miaskom » 12.03.2024, 17:47

Zasilający od gniazda OBD koło bezpieczników po lewej, pod osłoną słupka bocznego, pod podsufitką to lusterka wstecznego. Od rejestratora spod lusterka wstecznego do tylnej kamery pod podsufitką na prawą stronę i do tyłu do klapy bagażnika (shooting brake).
Podsufitką i osłoną słupka bocznego bardzo łatwo się odgina palcami albo taką plastikową „łyżeczką” którą dostałem wraz z rejestratorem AZDOME m300s od chińczyków.
ARTEON Shooting Brake R-Line, 2.0 TDI 200km, 4motion, 2020r.

Awatar użytkownika
pang
Junior Member
Posty: 13
Rejestracja: 07.11.2023, 21:59

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: pang » 12.03.2024, 18:47

Dzięki - też mam ShootingBrake - właśnie najbardziej boję się przeprowadzenia kabla na tył tak aby nie uszkodzić podsufitki. Dałeś mi nadzieję, że da się to zrobić bez psucia samochodu ;)
Miałeś jakieś konkretne problemy lub masz jakieś porady?

Jak na razie montowałem tylko kamerę w jednym (poprzednim) samochodzie i to tylko przednią :D

Marcusfff
Member
Posty: 157
Rejestracja: 24.01.2022, 23:02

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: Marcusfff » 12.03.2024, 21:01

Mam SB i prowadziłem kable tu i w wielu samochodach. Moje rady:
1. podłączając się do bezpieczników kabel zasilający przeprowadź wzdłuż słupka A, nad deskę, potem wzdłuż deski do przedniej szyby i potem jej obrysem. Chodzi o to, by nie przecinać kablem płaszczyzny działania kurtyny, powietrznej. Często tak ludzie robią prowadząc górą słupka A i w dół wzdłuż niego.
2. kabel łączący kamerki puściłem z prawej strony samochodu. Analogicznie od kamerki wzdłuż linii szyby, deski rozdzielczej i w dół do progów. Znów chodzi o kurtynę- prowadząc ją pod podsufitką możesz zakłucić jej działanie. To tylko mój domysł i obawa, nie lubię ingerować w takie elementy, więc wybieram wariant bezpieczniejszy, ale trudniejszy. Potem lecisz progami, pod plastikami wzdłuż siedziska i oparcia tylnej kanapy. Tu uwaga na składające się oparcia, dobrze jest przewlec kabel. Potem słupkiem C w górę, pod podsufitką do D. Tam też jest mnóstwo miejsca na schowanie nadmiaru kabla.
3. Zdemontować plastik wokół tylnej szyby- wystarczy pociągnąć i odgiąć. Nie trzeba demontować całego plastiku na tylnej klapie. Żeby było tip-top kabel przewlec z luzem przez ten harmonijkowy peszel. Trzeba mieć prowadnicę do kabli lub giętki drut. U mnie niestety urwałem jedną spinkę od tej harmonijki =/
4. kabel do takiej operacji powinien mieć jakieś 9m. Przymierz zanim zaczniesz. Prowadź od kamerki z przodu za tylną kanapę, potem przewlecz przez klapę i do tylnej kamerki. Naddatek schowaj nad tylnym okienkiem.
Powodzenia!

miaskom
Junior Member
Posty: 4
Rejestracja: 12.03.2024, 17:29

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: miaskom » 13.03.2024, 12:18

Tak, w słupku i pod podsufitką idąc przez całą długość auta na tył są kurtyny powietrzne i kabel wtykałem do tyłu w głąb za kurtyny. Tam zresztą idą inne kable więc to nie problem ze bedzie 1 więcej. Kluczowe żeby kabel kamerki nie był przed kurtyną zbyt blisko uszczelki żeby w razie wystrzału kurtyny nie zablokował jej działania.
I tak jak przedmówca pisze najtrudniejsze było przeciągnięcie kabla przez Ztke gumowa do tylnej klapy. Trzeba ją wypiąć z 1 strony i też 1 zaczep mi się wyłamał. Przez tą gumę puscilem długa 30cm trytytke ze sznurkiem a potem tym sznurkiem wciągnąłem kabel kamerki - jest ciasno ale przechodzi. Na koniec kropelka superglue żeby ta guma pomimo wyłamanego 1 z 2 zaczepów wchodzących do klapy szczelnie się trzymała
ARTEON Shooting Brake R-Line, 2.0 TDI 200km, 4motion, 2020r.

Arty
Junior Member
Posty: 42
Rejestracja: 12.03.2024, 20:01

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: Arty » 13.03.2024, 14:29

A nie ma bezprzewodowych na BT czy WIFI? Ja bym się nie ładował w kable - to rujnacja samochodu :)
2024 Arteon 2.0 TSI 190 KM DSG Elegance Liftback

Remix by Arty: https://www.youtube.com/watch?v=hzo1_maqV_w

miaskom
Junior Member
Posty: 4
Rejestracja: 12.03.2024, 17:29

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: miaskom » 14.03.2024, 16:37

I tak musisz dociągnąć kabel zasilający nawet gdyby kamera transmitowała na wifi
ARTEON Shooting Brake R-Line, 2.0 TDI 200km, 4motion, 2020r.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: Osfald » 15.03.2024, 08:15

Tam gdzie musieliśmy założyć na przód i tył to pracują dwie niezależne kamery. Kamera tylna ma nieułożony przewód (widać go dosłownie 20cm pomiędzy półką i kamerą na szybie. Bez problemu klapa unosi się i zamyka bez dewastacji kabla. Kamera zamontowana w prawej części tylnej szyby. W bagażniku, na ściance bocznej zamontowany jest na rzepach (uchwyt wydrukowany) powerbank buforujący energię dla trybu parkingowego. Podobnie z przodu powerbank znajduje się w podłokietniku i buforuje energię dla kamery przedniej. Kamera przednia ma ułożony przewód (wciśnięty) pod podsufitkę, potem pod osłonę słupka przedniego, potem między deską i otworem drzwi, pod deską, pod osłoną tunelu środkowego i wychodzi w schowku podłokietnika. Nic nie było demontowane. W każdej chwili przewód można wyciągnąć. Na co dzień jest niewidoczny.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Yan
Member
Posty: 113
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: Yan » 15.03.2024, 09:24

Przy obudowie kamery przy lusterku powinien być jeszcze jeden port usb i nie było by problemu.
Do których bezpieczników podłączacie kamerkę?

Awatar użytkownika
pang
Junior Member
Posty: 13
Rejestracja: 07.11.2023, 21:59

Re: Rejestrator - przód/tył - prowadzenie kabli

Post autor: pang » 22.03.2024, 16:48

Dzięki za podpowiedzi!

Kamera już przyszła i patrzyłem dziś jak ją zamontować i schować przewody.

Mam rozkminkę z:

1. Trzema przewodami modułu zasilania parkingowego:
(czarny) GND- to rozumiem, do jakiejkolwiek śruby w karoserii
(żółty) ACC ?
(czerwony) VCC+ ?

2. Jak przebić się przez peszel do klapy bagażnika? Z dojściem podsufitką do tylnej klapy wydaje się być, ale później trafiam na niewiadomą
- jak przejść przez gumowy peszel?
- co dalej w klapie? - jak zdjąć plastikową ramkę dookoła szyby od strony wnętrza? :/

ODPOWIEDZ