Arteon - hamulce

Art e on
Posting Freak
Posty: 843
Rejestracja: 01.03.2019, 17:14

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Art e on » 08.09.2023, 13:46

Różnica jest tak ogromna jeśli chodzi o mase, że sam przeżyłem szok. Celowałem w Arteona R i wziąłem go na "swoją jazdę próbną" (czyli cisnę ile wlezie, bo lekkiej nogi nie mam i jeżdżę defensywnie) i totalne rozczarowanie... Niby 320 KM, "supernaped" z golfa 8R (torque splitter) i nie jeździ. Odpowiedzią była waga, ponad 215 kg więcej przy +/- takiej samej mocy (R vs mój po zdrowych modach). Więc tak, każde paręnaście kilo robi różnicę, parędziesiąt to już skok, a kilka setek kg to już kosmiczna przepaść... Do tego stopnia że być może R odejdzie na starcie (napęd na 4 koła), ale później wciągam go jak kisiel na deser 🤣😂
Co do seryjnego zwalniacza to porażka, u mnie wszedł set z zaciskiem z prosiaka, tarcze DBA, klocki Hawk, przewody w oplocie etc. i można powiedzieć że hamuje (a i tak brakuje mi jeszcze lepszego złapania w pierwszej fazie hamowania). Ale co kto lubi i jak używa auta.
eRlinia 2.0 teesi + 20" 😈

Lazi
Senior Member
Posty: 445
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Lazi » 08.09.2023, 23:23

Dużą bolączką były też huczące hamulce przy hamowaniu z prędkości autostradowych. U mnie to zniknęło dopiero po wymianie tarcz z klockami jak oryginalne się zużyły. A dodam, że w ramach gwarancji przy 20kkm VW wymienił komplet z racji buczenia, ale po jakimś czasie problem powrócił. Także sporo postów dotyczyło właśnie tego problemu.
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

Art e on
Posting Freak
Posty: 843
Rejestracja: 01.03.2019, 17:14

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Art e on » 09.09.2023, 21:14

Lazi pisze:
08.09.2023, 23:23
Dużą bolączką były też huczące hamulce przy hamowaniu z prędkości autostradowych. U mnie to zniknęło dopiero po wymianie tarcz z klockami jak oryginalne się zużyły. A dodam, że w ramach gwarancji przy 20kkm VW wymienił komplet z racji buczenia, ale po jakimś czasie problem powrócił. Także sporo postów dotyczyło właśnie tego problemu.
To byle ewidentny błąd materiałowy do którego VW nie chciał się przyznać, bo to samo było w skodach (octavia, kodiaq - o tych wiem bo mam znajomych, którzy mieli to samo - z tym, że skoda bez problemu wymieniała i to nawet 3 razy komplet z tyłu u znajomego i bez awantur...). Wymiana tarcz i klocków na coś porządnego likwidowało usterkę, niestety do wykonania na koszt własny.
eRlinia 2.0 teesi + 20" 😈

Kosmita
Junior Member
Posty: 2
Rejestracja: 03.03.2023, 20:16

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Kosmita » 26.11.2023, 21:45

Witam!
Chciałem zapytać czy ktoś instalował kompletny ukł. hamulcowy przód i tył z Arteona R do Arteona 2.0 190 km. Jaki jest orientacyjny koszt takiej wymiany?

Koperek69
Junior Member
Posty: 43
Rejestracja: 06.04.2023, 07:24

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Koperek69 » 20.01.2024, 20:59

witam.od prawie 10 miesiecy jestem posiadaczem arteona,czesto przegladalem ten temat ale nie mialem problemow z hamulcami do tej pory :P
jakis czas temu podczas kilka ostrzejszych hamowan z wiekszych predkosci hamulce tyl zaczely huczec,ale kilka dni wczesniej bylem u znajomego na podnosniku i widzialem ze klocki z tylu no juz sa do wymiany,no wiec wgl sie tym nie przejalem,wymienilem klocki na nowe ATE,tarcza w dobrym stanie bez rantu,mechanik powiedzial ze spokojnie przejezdza te klocki i jeszcze jeden komplet.zmienilem klocki i wszystko ok.przejechalem od tego czasu hmm no MAX moze 1500km i ostatnio podczas no dosc szybkiej jazdy i kilku na prawde ostrych hamowan z predkosci ponad 150km/h zaczely znowu huczec.. ostatnie hamowanie z gorki z duuzej predkosci zaczely huczec i nie moglem odpuscic hamulca i trzymalem go w opor az zwolnie,huczalo dosc glosno i konkretnie,przegrzalem zajechalem wykonczylem tarcze jak zwal jak zwal ,teraz wystarczy ze rozpedze sie do 120 130 i nawet przy dosc lekkim hamowaniu juz zaczynaja huczec.. wiem ze potraktowalem je barbarzynsko,ale czy to powinno sie stac w takim samochodzie ?? wada hamulcow arteona chuuuj wie.... w kazdym razie do rzeczy. Jakie tarcze zalozyc na tyl z ktorymi nie bede mial takiego problemu ze po kilku mocnych hamowaniach szlak je trafi i zaczna huczec.. co kupic pod seryjny zacisk ?? ludzie wczesniej pisali o ATE i Brembo ze sa lepsze niz oryginalne,ale czy serio wytrzymaja ostre traktowanie ?? sa dostepne duzo drozsze tarcze niz wspomniane wczesniej ATE i Brembo . Co kupic aby uniknac takich problemow ????
Czerwony Artek 2.0 tsi 370km by gregor10

olek
Senior Member
Posty: 253
Rejestracja: 19.07.2021, 22:18

Re: Arteon - hamulce

Post autor: olek » 20.01.2024, 21:36

Napisz jeszcze proszę który rocznik Arteona masz. Cały czas zastanawiam się czy ta wada dotyczy także poliftu. Skoro masz dłubniętego Artka na 370 km to zakładam przedlift.W wątku masz wszystko opisane.Użytkownik Art e on poleca zestaw od prosiaka. Ja myślę nad zestawem 340 mm od wersji 270 km.Zastanawiam się także czy zmiana tarcz , zacisków i klocków na większe wymaga jakiegoś dodatkowego kodowania w aucie.
MY 2022 R-Line TSI 190 kM

Koperek69
Junior Member
Posty: 43
Rejestracja: 06.04.2023, 07:24

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Koperek69 » 20.01.2024, 22:18

rok modelowy 2018,ale mi chodzi o tylnie hamulce,wszystko pod seryjny zacisk,zmieniac na zacisk od prosiaka itd ale na przód,to jest na pewno dobra i warta inwestycja. Ale ja po prostu chce kupic dobre klocki i tarcze na tył pod seryjny zacisk,i chyba zdecyduje sie na Brembo 09.A200.1X
Czerwony Artek 2.0 tsi 370km by gregor10

olek
Senior Member
Posty: 253
Rejestracja: 19.07.2021, 22:18

Re: Arteon - hamulce

Post autor: olek » 20.01.2024, 22:27

No nie wiem ... poszedłbym raczej w kierunku większych tarcz , zacisków i klocków jeśli ma to przynieść jakiś efekt.
MY 2022 R-Line TSI 190 kM

Koperek69
Junior Member
Posty: 43
Rejestracja: 06.04.2023, 07:24

Re: Arteon - hamulce

Post autor: Koperek69 » 20.01.2024, 22:39

ale chodzi ci o to zeby na TYŁ zmieniac zacisk tarcze itp ???????
nie widzialem zeby ktos to zmienial z tyłu.jesli chodzi o przód to oczywiscie,jest to baardzo duza poprawa hamowania wygladu na kola i wgl wszystkiego.
ale moze sie myle ale zmienianie wiekszego zacisku z tyłu jest raczej nie praktykowane, chce dobre klocki i tarcze pod seryjny zacisk na tyl,i raczej nie inwestowal bym nie małą kase w zalozenie wiekszego zacisku na tył
Czerwony Artek 2.0 tsi 370km by gregor10

olek
Senior Member
Posty: 253
Rejestracja: 19.07.2021, 22:18

Re: Arteon - hamulce

Post autor: olek » 20.01.2024, 22:56

W przedlifcie pada zazwyczaj tył. Jedyne sensowne rozwiązanie to wymiana całego set-u na większy na przód i tył. Żeby było po bożemu z czujnikiem zużycia klocka na przodzie to najlepszym rozwiązaniem jest wymiana całości na zestaw 340 mm z oryginału. Można zrobić od prosiaka ale tam chyba nie ma czujnika zatopionego w klocku.Pytaj użytkownika Art e on jak to wygląda.
MY 2022 R-Line TSI 190 kM

ODPOWIEDZ