Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Pietras
Member
Posty: 120
Rejestracja: 28.11.2018, 21:03

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Pietras » 23.02.2020, 08:43

Noetra pisze:
23.02.2020, 08:15
Pietras pisze:
20.02.2020, 18:08
Ja swego czasu zastanawiałem się nad audio system Hx 165 sq.
Bardzo efektywne i pod radiem mogłyby zagrać lepiej od serii.
Problemem zasadniczym jest to, że seryjne audio (nawet bez Dynaudio) gra na zadowalającym poziomie i żadne półśrodki nie polepszają znacząco jakości brzmienia. Jeżeli ktoś jest audiofilem to nie zadowoli go sama wymiana głośników, czy dołożenie subwoofera. Moim zdaniem są tylko dwie sensowne drogi. Albo pozostawienie audio bez zmian jeśli jesteśmy z niego w miarę zadowoleni albo kompleksowy upgread polegający na wymianie wszystkich głośników (na przodzie dodanie trzeciego), dołożeniu wzmacniacza i procesora dźwięku a także tuby z dodatkowym wzmacniaczem.
Zapomniałeś o podstawowej rzeczy - wytłumieniu.
Tak się rozpisałeś o audiofilskim brzmieniu a na koniec rzuciłeś „tube” 🤦🏻‍♂️ i czar prysł :)

Osobiście od czego ja bym zaczął zbyt mocno nie ingerując w ori audio to wytłumić drzwi + wymienić tweetery ( jak dla mnie są zbyt męczące )

Noetra
Senior Member
Posty: 298
Rejestracja: 09.10.2018, 10:00

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Noetra » 23.02.2020, 11:50

Pietras pisze:
23.02.2020, 08:43
Zapomniałeś o podstawowej rzeczy - wytłumieniu.
Tak się rozpisałeś o audiofilskim brzmieniu a na koniec rzuciłeś „tube” 🤦🏻‍♂️ i czar prysł :)

Osobiście od czego ja bym zaczął zbyt mocno nie ingerując w ori audio to wytłumić drzwi + wymienić tweetery ( jak dla mnie są zbyt męczące )
O wytłumieniu drzwi nie wspomniałem bo to oczywista podstawa nawet wtedy jeśli nie zamierzamy zmieniać audio. To pierwsza rzecz jaką zrobiłem w swoim aucie bo poza poprawą brzmienia (głównie niskich tonów) ogólnie wycisza się wnętrze a także drzwi zamykają się z większą kulturą. Poza nieco zwiększoną masą same korzyści.

Trochę maty wygłuszającej + ładna pogoda + dwa piwka + ok. 1h czasu na drzwi wystarczy. Radocha, że zrobiło się coś samemu gratis 😁

Poniżej parę fotek moich drzwi.
20190629_121239.jpg
20190630_094446.jpg
20190620_194019.jpg

Ciekawostką jest że drzwi w moim Arteonie posiadały fabrycznie "wytłumienie" 😉

20190616_150900.jpg

Oczywiście, że aby uzyskać dobre brzmienie z niskim dołem potrzeba subwoofera. Chodzi o to by lekko odciążyć drzwi z najniższych tonów które przejmie subwoofer. Najlepiej zabudowanego we wnęce jak poniżej:
vw arteon 5.jpg

albo we wnęce koła zapasdowego:

ed2e0b4b46bba7348350e9d0496b.jpg


Wymiana samych głośników to półśrodki a wymiana samych tweeterów to nawet ćwierśrodki. Jestem zwolennikiem podejścia bezkompromisowego: albo seria albo upgrade z prawdziwego zdarzenia. Zresztą serwisanci audio powtarzają iż wszelkie półśrodki z reguły nie zadowalają osób które decydują się na poprawę brzmienia i wszystko kończy się często na ponownej wizycie i pełnej przeróbce.

Pietras
Member
Posty: 120
Rejestracja: 28.11.2018, 21:03

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Pietras » 23.02.2020, 12:41

Bez spróbowania nie ma co wdawać się w dyskusje.
Dla każdego albo wszystko albo nic może oznaczać zupełnie inne sprawy. Bo jak po całości to wymienić wszystko za 5, 10 ,a może 50 tysięcy ? Co do wymiany samego tweetera może ona znacząco zmienić jakość słuchania, a radio fabryczne sobie poradzi bez trudu.

Noetra bez problemu udało się ściągnąć i założyć tapicerkę ?

Noetra
Senior Member
Posty: 298
Rejestracja: 09.10.2018, 10:00

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Noetra » 23.02.2020, 15:16

Pietras pisze:
23.02.2020, 12:41
Bez spróbowania nie ma co wdawać się w dyskusje.
Dla każdego albo wszystko albo nic może oznaczać zupełnie inne sprawy. Bo jak po całości to wymienić wszystko za 5, 10 ,a może 50 tysięcy ? Co do wymiany samego tweetera może ona znacząco zmienić jakość słuchania, a radio fabryczne sobie poradzi bez trudu.

Noetra bez problemu udało się ściągnąć i założyć tapicerkę ?
Za 5 k pln raczej nie uda się zrobić sensownej instalacji Audio ale za 8-10k to spokojnie. I to będzie takie audio do które firmowe Dynaudio nie ma żadnego podejścia.

Boczki ściąga się banalnie prosto. Wystarczy odbezpieczyć blokadę na samym dole (na środku), odkręcić śruby podłokietnika (uchwytu) i podważając od dołu ściągnąć boczek (nie wolno podważać od góry bo boczek od góry "zawieszony jest" na drzwiach). Polecam jedynie zakupienie kilku nowych spinek bo może się zdarzyć że któraś się ułamie. Spinki można kupić za grosze w ASO (płaciłem chyba ok.30zł za 10szt.)

Poza matą wygłuszającą na blachę (ja kupowałem najlepszą możliwą STP AERO Gold) trzeba zakupić piankę 5-6mm na boczek od wewnątrz.

Na zdjęciach blokada którą aby zwolnić trzeba przekręcić o 90st i spinka. Powodzenia! :)
20190616_143903.jpg
20190630_094709.jpg

Awatar użytkownika
Artpe
Member
Posty: 203
Rejestracja: 26.02.2018, 16:38

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Artpe » 23.02.2020, 19:02

Noetra, ile mat zuzyles na przednie drzwi? Mailowo rozmawialem z sympatycznym panem z kolejnej firmy car audio, ktory potwierdza, ze wymiana samych glosnikow mija sie z celem. Wg jego doswiadczenia najlepiej byloby zamontowac wzmacniacz, np wspomniany Focal Impulse z doprowadzonym zasilaniem i do tego podlaczyc dobry przedni system głośników ze zwrotnicami skonstruowanymi do bi-ampingu, np Focal PS 165v1 lub PS 165FX, podpiac do przednich kanałów wzmacniacza tweetery, z tylnych midwoofery.Tyl zostawic bez zmian, na zasilaniu z radia fabrycznego. Rzeczywiscie chyba ma to sens, i koszt z wygluszeniem (samodzielnym) zamknalby sie w kwocie gora ok. 2,5-3tys. (zestaw Focal Impulse 4.320 + Focal PS 165FX mozna kupic na allegro w cenie 2100-2200 zł)
Chcialbym cos poprawic w tym audio,ale niespecjalnie widzi mi sie wydawanie 8-10tys, bo wolalbym za ta kwote wymienic swoj poczciwy system Monitor Audio Radius, a nie inwestowac w auto ktorym pojezdze gora kilka lat. :D

Ps. A jak do zmian typu montaz CA ma sie wlasciciel samochodu czyli w wiekszosci przypadkow bank/firma leasingowa? :huh:
2.0 TSI 190 KM

Elvis_P
Junior Member
Posty: 27
Rejestracja: 18.06.2018, 22:45

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Elvis_P » 24.02.2020, 00:13

Artpe pisze:
23.02.2020, 19:02
Noetra, ile mat zuzyles na przednie drzwi? Mailowo rozmawialem z sympatycznym panem z kolejnej firmy car audio, ktory potwierdza, ze wymiana samych glosnikow mija sie z celem. Wg jego doswiadczenia najlepiej byloby zamontowac wzmacniacz, np wspomniany Focal Impulse z doprowadzonym zasilaniem i do tego podlaczyc dobry przedni system głośników ze zwrotnicami skonstruowanymi do bi-ampingu, np Focal PS 165v1 lub PS 165FX, podpiac do przednich kanałów wzmacniacza tweetery, z tylnych midwoofery.Tyl zostawic bez zmian, na zasilaniu z radia fabrycznego. Rzeczywiscie chyba ma to sens, i koszt z wygluszeniem (samodzielnym) zamknalby sie w kwocie gora ok. 2,5-3tys. (zestaw Focal Impulse 4.320 + Focal PS 165FX mozna kupic na allegro w cenie 2100-2200 zł)
Chcialbym cos poprawic w tym audio,ale niespecjalnie widzi mi sie wydawanie 8-10tys, bo wolalbym za ta kwote wymienic swoj poczciwy system Monitor Audio Radius, a nie inwestowac w auto ktorym pojezdze gora kilka lat. :D

Ps. A jak do zmian typu montaz CA ma sie wlasciciel samochodu czyli w wiekszosci przypadkow bank/firma leasingowa? :huh:
Jeżeli masz auto w leasingu to oficjalnie bez zgody właściciela czyli leasingodawcy nie możesz w aucie nawet szyb sobie przyciemnić folią. Jak będziesz samochód spłacał do końca i wykupował to w sumie nikt tego nie sprawdzi. W przypadku zwykłego kredytu samochodowego to ty jesteś właścicielem pojazdu i nikogo nie musisz się pytać o zdanie.

Awatar użytkownika
Osfald
Senior Member
Posty: 574
Rejestracja: 02.05.2019, 21:40
Lokalizacja: JAGUAR XJL 3.0V6 SUPERCHARGED

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Osfald » 24.02.2020, 07:22

Dokładnie, jeśli nie oddajesz auta leasingodawcy, masz małą wartość wykupu i dużą wpłatę początkową to problemów z warunkami leasingu nie należy się jakoś szczególnie obawiać. W przypadku zwrotu samochodu wszystko co może obniżyć jego wartość będzie przedmiotem sporu...

Co do nagłośnienia to nikt nie twierdzi, że zmiana głośników/kolumn wystarczy aby w każdym przypadku wprowadzić oczekiwaną rewolucję do systemu audio. Chodzi o to, że głośniki są tym elementem, którego wymiana wywołuje najbardziej dostrzegalne różnice w całym systemie. Czytaj: jeśli masz ograniczony budżet zacznij od głośników/kolumn. Co rozumiem przez głośnik/kolumnę? Rozumiem przez to sam głośnik i komorę w której jest zamontowany. W samochodzie będzie to więc wytłumienie + wymiana głośnika. I tyle. Jedni się tu zatrzymają inni pójdą dalej bo im mało.
Arteon 2.0 TSI i cztery dwudziestki nadal pracują w firmie. Sobie sprawiłem 3L kota V6 z kompresorem :D

Elvis_P
Junior Member
Posty: 27
Rejestracja: 18.06.2018, 22:45

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Elvis_P » 04.03.2020, 14:45

Wczoraj wytłumiłem drzwi i może nie powiem niczego odkrywczego ale różnica jest jak dla mnie bardzo duża. A zaznaczam, że posiadam pakiet dodatkowego wyciszenia wnętrza. Wreszcie przestało mi coś rezonować w drzwiach przy głośniejszym słuchaniu muzyki. Niskie tony mam wrażenie że są "głębsze" i ogólnie zrobiło się tak jakoś przyjemniej :). Wiadomo, że zawsze można zainwestować 10k i mieć porządne audio ale na tą chwilę uważam, że Dynaudio + dobre wygłuszenie drzwi jak za te pieniądze gra naprawdę przyzwoicie.

Awatar użytkownika
krolflex
Junior Member
Posty: 34
Rejestracja: 02.06.2019, 19:08

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: krolflex » 04.03.2020, 16:45

Elvis_P pisze:
04.03.2020, 14:45
Wczoraj wytłumiłem drzwi i może nie powiem niczego odkrywczego ale różnica jest jak dla mnie bardzo duża. A zaznaczam, że posiadam pakiet dodatkowego wyciszenia wnętrza. Wreszcie przestało mi coś rezonować w drzwiach przy głośniejszym słuchaniu muzyki. Niskie tony mam wrażenie że są "głębsze" i ogólnie zrobiło się tak jakoś przyjemniej :). Wiadomo, że zawsze można zainwestować 10k i mieć porządne audio ale na tą chwilę uważam, że Dynaudio + dobre wygłuszenie drzwi jak za te pieniądze gra naprawdę przyzwoicie.
Ja zrobiłem tak samo i mam podobne odczucia. Wyciszałeś bagażnik?

Awatar użytkownika
Artpe
Member
Posty: 203
Rejestracja: 26.02.2018, 16:38

Re: Poprawa jakości dźwięku seryjnego nagłośnienia

Post autor: Artpe » 04.03.2020, 19:40

Elvis_P pisze:
04.03.2020, 14:45
Wczoraj wytłumiłem drzwi i może nie powiem niczego odkrywczego ale różnica jest jak dla mnie bardzo duża. A zaznaczam, że posiadam pakiet dodatkowego wyciszenia wnętrza. Wreszcie przestało mi coś rezonować w drzwiach przy głośniejszym słuchaniu muzyki. Niskie tony mam wrażenie że są "głębsze" i ogólnie zrobiło się tak jakoś przyjemniej :). Wiadomo, że zawsze można zainwestować 10k i mieć porządne audio ale na tą chwilę uważam, że Dynaudio + dobre wygłuszenie drzwi jak za te pieniądze gra naprawdę przyzwoicie.
Tez posiadam pakiet wyciszajacy.. też wytłumiłem przednie drzwi. Mechanizm opuszczania szyby działa zdecydowanie ciszej :D i dochodzace dzwieki z zewnatrz tez mniej słyszalne.. Ale większą różnice w jakości dzwieku odczułem po zamontowaniu wcześniej wspominanego wzmacniacza Focal Impulse (montaz bezinwazyjny, kostki ISO), a po wytłumieniu oczywiście jest jeszcze lepiej :) Szybki, mocny bas, wysokie tony juz nie takie piskliwe i drazniące ucho. Wiadomo,że moja opinia bedzie subiektwna, ale po tych zmianach korekcję dzwieku mam ustawiona we wszystkich trzech zakresach prawie na 0 - wczesniej wysokie i niskie tony były w gornych zakresach :D
2.0 TSI 190 KM

ODPOWIEDZ