Tryb sport w 190TSI

Lazi
Senior Member
Posty: 444
Rejestracja: 13.08.2017, 22:37

Re: Tryb sport w 190TSI

Post autor: Lazi » 17.07.2021, 17:57

Ja zawsze przestawiałem dźwignią zmiany biegów i wtedy znacząco czuć było inny charakter pracy (lepiej się zbierał i chyba nawet inny dźwięk silnika). I nawet moja żona to zauważyła jak przypadkiem kiedyś przełączyła, a ona jeśli o samochody to tylko kolory rozróżnia ;)
Arteon Elegance 2.0 TSI 190KM (MY2018)

Zbigniewa
Senior Member
Posty: 279
Rejestracja: 16.09.2020, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tryb sport w 190TSI

Post autor: Zbigniewa » 17.07.2021, 19:16

Lazi pisze:
17.07.2021, 17:57
Ja zawsze przestawiałem dźwignią zmiany biegów i wtedy znacząco czuć było inny charakter pracy (lepiej się zbierał i chyba nawet inny dźwięk silnika). I nawet moja żona to zauważyła jak przypadkiem kiedyś przełączyła, a ona jeśli o samochody to tylko kolory rozróżnia ;)
Dziękuję za podpowiedź. Wziąłem się jeszcze raz za studiowanie "Instrukcji..." Jest tam wzmianka, że: cyt: "...W przypadku wyboru trybu jazdy podczas jazdy, systemy samochodu, oprócz Napęd , zostają natychmiast przełączone w nowy tryb pojazdu. Aby nowo wybrany tryb jazdy był aktywny także dla systemu samochodu Napęd, kiedy sytuacja drogowa na to pozwoli, na krótko zdjąć nogę z pedału przyspieszenia..."
Zaiste, nadążenie za myślą i stylem osoby tłumaczącej z niemieckiego jest dość trudne, ale z tego wynika (chyba), że samo przełączenie w tryb sport uaktywnia/zmienia tylko styl resorowania i reakcje w układzie kierowania. DSG w styl sportowy można przestawić w momencie (chyba) zdjęcia nogi z gazu i powtórne przygazowanie (też chyba).
Przy okazji - "Instrukcja obsługi Arteon", jest (chyba) najgorzej napisaną pozycją, jaką kiedykolwiek czytałem. Odnosi się to zarówno do przejrzystości, jasności sformułowań jak też szczegółowości opisów, że o stylistyce nie wspomnę.
Ave Arteon
Obyś Żył Wiecznie!
Pozdrawiam.
MY 2021 R-Line TSI 190 kM

alcalu
Member
Posty: 241
Rejestracja: 18.06.2018, 19:34

Re: Tryb sport w 190TSI

Post autor: alcalu » 17.07.2021, 20:26

Zbigniewa pisze:
17.07.2021, 19:16
Przy okazji - "Instrukcja obsługi Arteon", jest (chyba) najgorzej napisaną pozycją, jaką kiedykolwiek czytałem. Odnosi się to zarówno do przejrzystości, jasności sformułowań jak też szczegółowości opisów, że o stylistyce nie wspomnę.
Na dźwigni zmiany biegów zmieniasz wylacznie tryb jazdy (naped): D/S.
D - normalna jazda
S - trzyma wyzsze obroty, szybciej reaguje itd.

(*) Drazek w prawo wlaczy tryb (M)anual - wtedy mozna zmieniac tez manetkami na kierownicy. Z D/S na M mozna rowniez przejsc wciskajac ktoras manetke.

Dzwignia zmiany nie zmienia ustawien DCC (amortyzatorow), kierownicy itd.

Przycisk "Mode":
- zmienia tryb jazdy D/S
- zmienia ustawienia DCC
- kierownica, swiatla itd.
Ostatnio zmieniony 18.07.2021, 12:12 przez alcalu, łącznie zmieniany 1 raz.

Zbigniewa
Senior Member
Posty: 279
Rejestracja: 16.09.2020, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tryb sport w 190TSI

Post autor: Zbigniewa » 17.07.2021, 20:55

alcalu pisze:
17.07.2021, 20:26
Zbigniewa pisze:
17.07.2021, 19:16
Przy okazji - "Instrukcja obsługi Arteon", jest (chyba) najgorzej napisaną pozycją, jaką kiedykolwiek czytałem. Odnosi się to zarówno do przejrzystości, jasności sformułowań jak też szczegółowości opisów, że o stylistyce nie wspomnę.
Na dźwigni zmiany biegów zmieniasz wylacznie tryb jazdy (naped): D/S.
D - normalna jazda
S - trzyma wyzsze obroty, szybciej reaguje itd.

Dzwignia zmiany nie zmienia ustawien DCC (amortyzatorow), kierownicy itd.

Przycisk "Mode":
- zmienia tryb jazdy D/S
- zmienia ustawienia DCC
- kierownica, swiatla itd.
OK. A co zmieniają łopatki przy kierownicy, są odpowiednikiem manetki w położeniu S? Czyli, zmieniają tylko biegi góra/dół? I jeszcze jedno - co oznacza zalecenie instrukcyjne, że aby uaktywnić zmianę trybu napędu po przełączeniu przyciskiem "Mode", należy zdjąć na chwilę nogę z pedału przyspieszenia (cytat w poprzednim wpisie)?
Ave Arteon
Obyś Żył Wiecznie!
Pozdrawiam.
MY 2021 R-Line TSI 190 kM

Zbigniewa
Senior Member
Posty: 279
Rejestracja: 16.09.2020, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tryb sport w 190TSI

Post autor: Zbigniewa » 18.07.2021, 08:27

Zbigniewa pisze:
17.07.2021, 20:55
[
Przycisk "Mode":
- zmienia tryb jazdy D/S
- zmienia ustawienia DCC
- kierownica, swiatla itd.

[/quote]

Wszystko się zgadza. Po przełączeniu przyciskiem "Mode" w tryb Sport, a następnie zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia i ponownym przygazowaniu, DSG samoczynnie wchodzi w tryb "S" pomimo, że manetka nadal znajduje się w pozycji "D". Przestawienie dźwigni trybów w pozycję "S" powoduje możliwość manualnego, sekwencyjnego wybierania biegów przy pomocy tejże manetki w każdym trybie jazdy (ponoć w ECO to nie działa). Chyba niepotrzebnie trułem d... na forum, ale nie miałem możliwości przetestowania powyższego, gdyż znajdowałem się ponad sto kilometrów od samochodu, a problem powstał podczas dyskusji z kolegami.
Ave Arteon
Obyś Żył Wiecznie!
Pozdrawiam.
MY 2021 R-Line TSI 190 kM

Yan
Member
Posty: 113
Rejestracja: 20.07.2020, 12:41

Re: Tryb sport w 190TSI

Post autor: Yan » 19.07.2021, 10:49

Pozycja D i S to jest ta sama pozycja dźwigni. Sterowanie tego czy jest to D czy S jest programowe, więc różnicy nie ma czy robi się to dźwignią (to tylko klik, wraca na swoje miejsce), czy przyciskiem mode. Gdy podczas jazdy zmienisz tryb na S to skutki zmiany będą wdrożone po odpuszczeniu gazu, wg instrukcji, chociaż według mnie dzieje się to natychmiast.
Dotknięcie manetek od razu przechodzi w tryb M tymczasowy, i to czy napęd jest na D czy S nie ma znaczenia.

ODPOWIEDZ