Aktualizacja oprogramowania auta?

akawoj
Member
Posty: 92
Rejestracja: 28.11.2018, 14:19

Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: akawoj » 07.08.2019, 07:04

Cześć,

mam za sobą pierwsze 1k km Arteonem (1.9 bTDI) i generalnie jestem zadowolony. Mamy pytanie, które mnie nurtuje - czy ktoś się orientuje czy VW wypuszcza aktualizacje oprogramowania auta? Mam na myśli np.:
- aktualizacje systemu infotainment
- aktualizacje oprogramowania asystentów

Pytam dlatego, że z racji swojej profesji wiem, że software ciągle jest usprawniany, usuwane są bugi itp. I jestem przekonany, że różni się to jakie oprogramowanie np. asystenta pasa miał arteon z 2017 i ten z 2019. W BMW działało to tak, że ASO to robiło na gwarancji (ale nie zawsze), ewentualnie "mistrzowie" kodowania wgrywali aktualizację wszystkich sterowników do auta na aktualne (kilkugodzinna operacja).

Sama możliwość aktualizacji ciekawi mnie również ze względu na to, że jest duże pole do usprawnień - choćby to co Android Auto prezentuje np. na ekranie za kierownicą (czyli praktycznie nic).

Ktoś ma jakąś wiedzę w tej kwestii?

MKM_Mobility
Member
Posty: 128
Rejestracja: 16.03.2019, 16:00

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: MKM_Mobility » 07.08.2019, 07:42

Arteona z silnikiem 1.9 nie było, nie ma i chyba nie będzie 😉.
Aktualizacje jak najbardziej są. Przeważnie odbywa się to podczasz przeglądów. Często nawet o tym nie wiesz że coś wygrywali.

akawoj
Member
Posty: 92
Rejestracja: 28.11.2018, 14:19

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: akawoj » 07.08.2019, 09:05

MKM_Mobility pisze:
07.08.2019, 07:42
Arteona z silnikiem 1.9 nie było, nie ma i chyba nie będzie 😉.
No tak, cisną ze mnie w pracy, że mam passata w TDI, to zacząłem już tak gadać ;-)
MKM_Mobility pisze:
07.08.2019, 07:42
Aktualizacje jak najbardziej są. Przeważnie odbywa się to podczasz przeglądów. Często nawet o tym nie wiesz że coś wygrywali.
Zauważyłeś jakieś zmiany?

MKM_Mobility
Member
Posty: 128
Rejestracja: 16.03.2019, 16:00

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: MKM_Mobility » 07.08.2019, 13:20

Przeważnie nie zauważałem zmian. Ostatnią przykładową zmianą był inny kolor wyświetlanej miniatury samochodu. Po telefonie do ASO potwierdzono aktualizacje.

MaciekFLEX
Member
Posty: 206
Rejestracja: 13.07.2018, 11:36
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: MaciekFLEX » 07.08.2019, 14:03

U mnie po przeglądzie na zegarach elektronicznych wybierając listę informacji o spalaniu, temp. oleju itp. pojawił się cienki niebieski pasek w którym miejscu listy jesteś. Nie zauważyłem go wcześniej dlatego myślę, że się pojawił po aktualizacji. Poza tym wymienili mi jakiś komputer i auto uczy się na nowo mojego stylu jazdy. Systemy bezpieczeństwa są zdecydowanie "czulsze" i już kilka razy "passat" chciał mnie zabić, a dziecko mało co zębów nie straciło... :) A co do nazewnictwa to na arteona 90% ludzi woła "nowy passat albo nowe cc" :)
VW Arteon R-Line 2.0 TDI 190 4MOTION

jni
Member
Posty: 137
Rejestracja: 11.07.2017, 13:35

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: jni » 07.08.2019, 14:42

Sądzę, że aktualizacja oprogramowania poszczególnych modułów jest wykonywana tylko jeśli jest to naprawdę konieczne, np. klient zgłasza problem z jakimś systemem (np. aktualizowali nam soft Car-Netu jak nie działał), albo jak jest jakaś akcja serwisowa - tak np. miałem przy okazji wizyty w serwisie z powodu szkody, a przy okazji doradca zobaczył, że jest wymagana aktualizacja systemu sterowania ładowaniem akumulatora.

Wszystkiego jak leci raczej nie aktualizują sami z siebie, tylko dlatego, że pojawiło się jakieś usprawnienie funkcjonalności.

Salvatore
Senior Member
Posty: 472
Rejestracja: 05.11.2017, 01:08

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: Salvatore » 07.08.2019, 15:11

Dokładnie tak mi powiedzieli w moim ASO jak próbowałem ich namówić na aktualizację wszystkiego. "Panie, technik musiałby dwa dni siedzieć w aucie". Jako człowiek z branży IT też jestem tym mocno rozczarowany, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz? ;)

akawoj
Member
Posty: 92
Rejestracja: 28.11.2018, 14:19

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: akawoj » 07.08.2019, 21:25

Zakładałem, że jest tak jak piszecie - coś tam od czasu do czasu wgrają w ASO. W BMW był na to "czarny rynek" - specjaliści od kodowania przy okazji potrafili aktualizować całe auto i to właśnie była ta robota "na dwa dni w aucie".

Ciekawe, czy ktoś z forumowych ekspertów od kodowania mógłby się w tej kwestii wypowiedzieć.

Awatar użytkownika
Eldar
Senior Member
Posty: 273
Rejestracja: 19.08.2017, 23:43
Lokalizacja: Barwałd Górny
Kontakt:

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: Eldar » 07.08.2019, 23:10

Z ciekawości sprawdziłem dla Arteona z 2018.
W tym konkretnym modelu dla którego mam kopię zapasową można by zrobić aktualizację:
- DSG
- BCM (centrala elektronika)
- Airbag (softem ze skody, nie wiadomo co by się działo :D )
- Moduł wielofunkcyjny (sterownik świateł )

Myślę że 2 godzinki by wystarczyły na aktualizację wszystkiego. Oczywiście zakładam najłatwiejsza opcję czyli ten sam soft ale z wyższym numerkiem bez eksperymentów.

Awatar użytkownika
ksibart
Senior Member
Posty: 376
Rejestracja: 01.10.2017, 22:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Aktualizacja oprogramowania auta?

Post autor: ksibart » 07.08.2019, 23:17

Jest jakiś changelog tych zmian?
VW Arteon R-Line 2.0 TSI 190

ODPOWIEDZ