Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

pmarek
Junior Member
Posty: 27
Rejestracja: 28.08.2019, 22:46

Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: pmarek » 28.08.2019, 23:05

Hej, próbuję podjąć decyzję co kupić - Arteona czy Passata.

Ze względu na wygląd jestem napalony na Arteona, jednak czekam na rozwiązanie problemu z hamulcami. Jednak bardzo ważnym kryterium dla mnie jest jeszcze wyposażenie samochodu w systemy asystentów:

- Emergency Assist
- Lane Assist
- Traffic Jam Assist
- Rear Traffic Alert
- Side Assist
- ACC

Z czego dwa pierwsze są krytyczne. Zdarzyło mi się zasnąć za kierownicą i chcę, żeby nowy samochód uratował mi d... w podobnej sytuacji.

Nowy Passat zachwalany jest ze względu na wyposażenie w pakiet IQ.Drive. Arteon wszystkie powyższe systemy również ma w Pakiecie Drogowym Plus. W

Czy ktoś jest w stanie porównać możliwości tych systemów w tych samochodach? Czy to jest to samo? Czy nowe systemy w nowiutkim Passacie to może jakaś kolejna wersja? To w Arteonie ma już jednak 2-3 lata.

Weźmy taki Traffic Jam Assist - w konfiguratorze Passata nie widzę go nigdzie, a w konfigu Arteona jest wymieniony. Ale z kolei na filmach w necie o Passacie 2020 mowa o IQ.Drive i właśnie Traffic Jam Assist.

Sprzedawcy w salonie nie zapytam, bo powie mi to co wyczuje, że chcę usłyszeć. W necie nie mogę się doszukać szczegółów. Ktoś coś wie? Który samochód jest bardziej autonomiczny ? :)

Awatar użytkownika
Blazio1946
Posting Freak
Posty: 1095
Rejestracja: 14.09.2017, 15:53

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: Blazio1946 » 29.08.2019, 12:39

To nie są samochody autonomiczne, na tym etapie trudno porównywać asystentów z obu aut bo nie wiele wiadomo o passacie w praktyce.
Nie.masz pakietu drogowego plus tylko iq drive,
Z opisów poszczególnych systemów wynika, że to wszystko to samo. Może to być taka sama różnica jak car-net a we control.
Lampy nie top led tylko matrix a robią to samo więc to tylko FL i zmiana nazewnictwa.

Problem z hamulcami tył, jest też w passatach i superbach.
Arteon R-line 190 TSI

Salvatore
Senior Member
Posty: 472
Rejestracja: 05.11.2017, 01:08

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: Salvatore » 29.08.2019, 12:59

Pamiętaj, że Emergency Assist pomoże tylko na prostych drogach. Jak już opisaliśmy w innym wątku, większych zakrętów sam nie pokona.

Salvatore
Senior Member
Posty: 472
Rejestracja: 05.11.2017, 01:08

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: Salvatore » 29.08.2019, 13:18

Obejrzałem właśnie materiały o IQ Drive.
To czego nie ma w Arteonie to reflektory matrycowe (ale jest Dynamic Light Assist na soczewkach) oraz pojemnosciowa kierownica. Reszta to chyba to samo.
Ja bym brał Arteona :D

Awatar użytkownika
Blazio1946
Posting Freak
Posty: 1095
Rejestracja: 14.09.2017, 15:53

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: Blazio1946 » 29.08.2019, 13:24

Cena passata jest z kosmosu, dodatki prawie.jak w audi - AiD + DP 8.5 tys, lampy matrix czyli top led 9 tys...

Skonfigurowalem sobie identycznego jak brałem na początku 2016 roku. Jest o 40 tyś droższy już uwzględnieniu rabatu 9 tys.
Jedyna roznica to silnik bo mialem 1.8 tsi 180 a teraz go nie ma 2.0 tsi 190 KM.
Arteon R-line 190 TSI

pmarek
Junior Member
Posty: 27
Rejestracja: 28.08.2019, 22:46

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: pmarek » 29.08.2019, 17:36

Heh, no właśnie z opisów materiałów na stronach można wywnioskować, że to jest to samo.

Ale jednak trafiłem na artykuły mówiące o tym, że nowy Passat ma ulepszone dotychczasowe systemy (np. Lane Assist). Czyli B8 2019 i B8 2020 mają LaneAssist, ale to nie znaczy, że to te same systemy :)

To dziwne, że w czasie kiedy samochody stają się jeżdżącymi komputerami tak powierzchownie podchodzi się do tego co potrafi oprogramowanie. Chociaż z drugiej strony to pewnie celowe :)

Oczywiście wiem, że to nie jest autonomiczny samochód, ale mówimy tutaj już o drugim poziomie autonomii w 5-stopniowej skali.

Szukam kogoś, który wie co się kryje pod marketingowymi nazwami i jest w stanie to porównać.

pmarek
Junior Member
Posty: 27
Rejestracja: 28.08.2019, 22:46

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: pmarek » 29.08.2019, 17:40

Passat też ma problemy z hamulcami? Heh, obecnie mam takie nastawienie, że czekam na naprawę problemu z hamulcami w Artku, ale jak za długo będę musiał czekać, to biorę Passata. B8 jest jednak parę lat na rynku i byłem przekonany, że takich problemów na pewno tam nie doświadczymy.

Ale równocześnie zacząłem się zastanawiać - czy wszystkie Arteony i Passata to taki dramat z hamulcami? Bo mogę sobie wyobrazić, że VW męczy się jakiś czas z nowym modelem (Arteon) aż go poprawi, ale nie mogę sobie wyobrazić, że nie naprawia takiego flagowca jak Passat.

Moja pierwsza reakcja jest taka - skoro Passat ma ten sam problem, to nie może być problem :)

Elninjo
Member
Posty: 241
Rejestracja: 13.12.2018, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: Elninjo » 29.08.2019, 20:01

Hamulce to problem grupy... I Passat i Superb (słyszałem również o Octavii) i Artek a nawet Seat zgłasza problem hamulców...
Co do asystentów to sprawdzałem ostatnio zasłabnięcie za kierownicą... Na dojeździe do Warszawy z Gdańska udawałem zaśnięcie...
Co po kolei się działo wiecie... Powiem tylko, że na koniec zjechał z lewego pasa (przepuszczając samochód na prawym pasie) na pobocze, właczył awaryjne, wyłączył silnik i zadzwonił na SOS... Nie wiem czy nowsza generacja Passata będzie miała cos lepeiej… - odepnie pas? zrobi sztuczne oddychanie?

Awatar użytkownika
k1coR
Senior Member
Posty: 593
Rejestracja: 12.09.2017, 10:42

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: k1coR » 30.08.2019, 12:16

Dokładnie problem tarcz i klocków z tyłu dot. Arteona, Passata i Superba, na tą chwilę nie ma rozwiązania w ASO ale tak szczerze czy miał ktoś problem żeby auto straciło skuteczność hamowania na trasie ? Ok po 3 mocnych hamowaniach z 200 tarcze zaczynają buczeć przy hamowaniu, aż do ostygnięcia ale nie zauważyłem żeby straciły skuteczność. Ktoś testował / katował je bardziej ?

trake
Member
Posty: 138
Rejestracja: 13.08.2018, 13:31

Re: Asystenci Arteona a IQ Drive Passata

Post autor: trake » 06.09.2019, 08:32

k1coR pisze:
30.08.2019, 12:16
Ktoś testował / katował je bardziej ?
Nagłe hamowanie z 2,20 ;) zdarzało się często także. . . przed wymianą tarcz gdy jeszcze wadliwe były zamontowane w samochodzie - odczuwalne jedynie bicie/huczenie, po zmianie tarcz/klocków przez serwis ASO zgodnie ze zgłoszoną reklamacją -> nie ma buczenia, huczenia czy bicia a równie mocne hamowania się zdarzały. Tyle skromnie zauważyłem :)

ODPOWIEDZ